The Mass of Men w reżyserii Gabriela Gaucheta zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żubroffka w Białymstoku.
Po pięciu bardzo intensywnych, wypełnionych pozytywną energią dniach, setkach zaprezentowanych filmów, pokazach konkursowych, niezliczonych oficjalnych i mniej oficjalnych spotkaniach z twórcami z całego świata, przyszedł czas na uroczyste zakończenie Festiwalu i wręczenie nagród.
Jury w składzie: Emma De Swaef, Agnieszka Obszańska, Taisia Igumentseva, Leszek Dawid oraz Mikołaj Wawrzeniuk – przyznało następujące nagrody:
- Grand Prix Festiwalu, czyli Nagrodę Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury w wysokości 2.000 euro zdobył film The Mass of Men, reż. Gabriel Gauchet (Wielka Brytania). Uzasadnienie Jury: Za przedstawienie ważnego problemu w lapidarnej formie: w ocenie jury film spełniony na wszystkich poziomach; począwszy od scenariusza, poprzez obsadę, zdjęcia, montaż, a kończąc na efektownym finale. Zdobywca Grand Prix podpisze także umowę na międzynarodową dystrybucję swojego filmu przez czołowego światowego dystrybutora filmów krótkometrażowych ShortsTV.
- I Nagrodę w Konkursie Międzynarodowym Okno na wschód – 500 euro – otrzymał film Jump, reż. Petar Valchanov, Kristina Grozeva (Bułgaria). Uzasadnienie Jury: Za zabawną i poruszającą historię, zamkniętą w minimalistycznej formie. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał film Pride, reż. Pavel G. Vesnakov (Bułgaria).
- I Nagrodę w Konkursie Międzynarodowym Cały ten świat – 500 euro – otrzymał film Sac de noeuds, reż. Eve Duchemin (Belgia). Uzasadnienie Jury: Za uwodzącą zwrotami akcji historię i niebanalne ukazanie relacji międzyludzkich. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał film More than two hours, reż. Ali Asgari (Iran).
- I Nagrodę w Konkursie Polskim Amatorzy – 500 euro – otrzymał film Franek, reż. Bartek Tryzna. Uzasadnienie Jury: Za kreatywność, poruszającą i dobrze opowiedzianą historię, balansującą na granicy światła i mroku. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał film Pan Sowa/Mr Sowa, reż. Natalia Jacheć.
- I Nagrodę w Konkursie Polskim Studenci – 500 euro – otrzymał film Arena, reż. Martin Rath. Uzasadnienie Jury: Za naturalny i bezpretensjonalny obraz relacji międzyludzkich w zamkniętej społeczności.
- Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał film Święto Zmarłych/All Souls’Day, reż. Aleksandra Terpińska.
- I Nagrodę w Konkursie Polskim Niezależni – 500 euro – otrzymał film Jak głęboki jest ocean?, reż. Filip Syczyński. Uzasadnienie Jury: Za rozmach, surrealistyczne wizje, umiejętne balansowanie na granicy kiczu i opowiadanie o rzeczach najważniejszych pięknym, filmowym językiem.
- Wyróżnienie w tym samym konkursie otrzymał film Ziegenort, reż. Tomasz Popakul.
Pozostałe nagrody Festiwalu:
- Najlepszy Dokument (500 euro) – film Nasza klątwa, reż. Tomasz Śliwiński. Uzasadnienie Jury: Za poruszającą, intymną historię opowiedzianą z niezwykłą prostotą i siłą. Za obraz, który wzmacnia.
- Najlepsza Fabuła (500 euro) – film Mazurek, reż. Julia Kolberger. Uzasadnienie Jury: Za dobrze skrojony, zabawny i słodkogorzki portret rodziny, który urzeka od początku do końca.
- Najlepsze Zdjęcia (500 euro) – film Na straży góry/To Guard A Mountain, reż. Izer Aliu (Norwegia/Macedonia). Uzasadnienie Jury: Za delikatne i subtelne zdjęcia, które dodają filmowi i historii emocjonalną warstwę, która czyni z niej zamkniętą całość.
- Najlepsza Muzyka (500 euro) – film Toto, reż. Zbigniew Czapla. Uzasadnienie Jury: Muzyka i zdjęcia są przepięknie połączone w tym tajemniczym filmie, w wyjątkowym, wręcz malarskim stylu.
- Twórca Najlepszej Animacji, czyli Ewa Borysewicz – za film Do serca twego/To thy heart – otrzyma program Dragonframe, ufundowany przez DZED Systems LLC. Uzasadnienie Jury: W kategorii animacji nagroda wędruje do twórcy filmu, który zrobił na nas olbrzymie wrażenie swoim unikalnym i śmiałym pomysłem, dynamiczną warstwową strukturą i co najważniejsze – swoim wspaniałym poczuciem humoru.
- Nagrodę Dzikiego Żubra, czyli Nagrodę Publiczności w wysokości 1.000 euro, otrzymał film Zabicie ciorki/Killing Auntie Mateusza Głowackiego.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka
4-8 grudnia 2013 r.
Białystok