Od 13 grudnia w Space Gallery w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Skarby Edo i Osaki, będącą prezentacją różnych oblicz drzeworytu.
Jednym z najbardziej popularnych gatunków kojarzonych z tą dziedziną jest drzeworyt ukiyo-e , czyli dosłownie obraz świata, który przepływa, przemija, stanowiący plastyczny środek dokumentacji przemijającej kultury. Jego silne powiązania z Edo (dzisiejszym Tokio) można wskazać już na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy miasto rozkwitało dzięki rządom szoguna, dostarczając mieszkańcom coraz bogatszy repertuar rozrywek, a artystom tematów do udokumentowania. Dominująca pozycja Edo na mapie artystycznej Japonii była powodem, dla którego europejskie odkrycie drzeworytu japońskiego w drugiej połowie XIX wieku koncentrowało się niemal wyłącznie wokół sztuki tego obszaru. Z tego też względu inne ośrodki drzeworytnicze, mimo, iż nie odstępujące jakością pracom z Edo na długo pozostały w cieniu. Tymczasem równolegle w Kioto i Osace (w okresie Edo przypadającym na lata 1600 – 1868 – zwanymi Kamigata) rozwój kultury, a zwłaszcza teatrów kabuki był silnym bodźcem rozwoju lokalnej produkcji drzeworytniczej.
Kabuki – jedna z trzech głównych form teatru klasycystycznego w Japonii – było sztuką skoncentrowaną na osobie aktora, którego status dorównywał niemalże pozycji dzisiejszych gwiazd filmowych. Niezwykła popularność dzielnic rozrywki jako wdzięcznego tematu dla artystów sprawiła, że obok wizerunków kurtyzan to właśnie teatr kabuki i jego aktorzy stali się czołowym motywem w drzeworycie ukiyo–e. To zainteresowanie uwidoczniło się zwłaszcza w twórczości artystów Kamigaty, dla których yakusha-e (obrazki aktorskie) stało się przedmiotem największego zainteresowania. (…)
Wystawa ta jest próbą konfrontacji z dorobkiem obu tych ośrodków w zakresie drzeworytu od początku dziewiętnastego do połowy dwudziestego wieku. Wśród prezentowanych dzieł można wyróżnić przedstawienia kabuki z Edo i Kamigaty, prace o tematyce legendarnej i historycznej, pejzaże oraz pejzaże z przedstawieniami teatru kabuki, drzeworyty fuzoku (przedstawienia kurtyzan), drzeworyty ukazujące naturę, bijin – portrety pięknych osób oraz prace shin hanga – nowe drzeworyty wykonane na początku XX wieku, które odświeżyły tradycyjną technikę ukiyo-e.
Niestety, twórczość regionu Kamigaty jest słabo przebadana, a jej prezentacje odbywają się niezwykle rzadko. Mimo tego, ze względu na swój charakter i jakość artystyczną może być określona jako skarb kultury japońskiej. Z tym większą radością pragniemy zaprezentować krakowskiej publiczności temat jednocześnie mało rozpoznany i niezwykle ciekawy. Mamy nadzieję, że wystawa stanie się przyczynkiem do zwiększonego zainteresowania tą częścią kultury artystycznej Japonii.
Sara Kiedroń
Patronat nad wystawą objął Konsul Honorowy Japonii w Krakowie.
Kuratorzy: Sara Kiedroń, Arkadiusz Półtorak
Koordynacja: Robert Domżalski
Skarby Edo i Osaki. Drzeworyt japoński 1800 – 1950
Wernisaż: 13 grudnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 stycznia 2014 roku
Space Gallery
ul. św. Marka 7
Kraków