4 stycznia w wydawnictwie W.A.B. premierę miała książka Biegnij chłopcze, biegnij autorstwa Uri Orleva. Powieść z języka hebrajskiego przełożyła Magdalena Sommer.
Srulik ma osiem lat. Razem z rodzicami trafia do warszawskiego getta. Jego ojcu udaje się zbiec, a matka pewnego dnia znika, jakby za sprawą złowrogiej magii. Od tej pory chłopiec musi radzić sobie sam. Wydostaje się z getta, a jego życie zamienia się w nieustającą ucieczkę – bez celu gwarantującego bezpieczne schronienie. Srulik dołącza do grupy chłopców chowających się po lasach, znajduje tymczasowe kryjówki w domach przypadkowo spotkanych rolników, wymyka się donosicielom, kilkukrotnie trafia w ręce żołnierzy – bezlitosnych służbistów lub wyrozumiałych oficerów przymykających oko na obowiązujące przepisy. Śpi na drzewach, poluje na drobne zwierzęta, zapomina o swojej żydowskiej tożsamości – zostaje Jurkiem Staniakiem, polskim chłopcem z katolickiej rodziny. Zgodnie z poleceniem ojca za wszelką cenę stara się przeżyć kolejny dzień.
Biegnij chłopcze, biegnij to historia Yorama Friedmana, którą Uri Orlev poznał podczas spotkania z weteranami wojennymi w Jerozolimie. Książka została przetłumaczona na piętnaście języków.
Uri Orlev (1931), właśc. Jerzy Henryk Orłowski, urodził się w Warszawie. Po wybuchu drugiej wojny światowej jego ojciec, jako lekarz i oficer rezerwy Wojska Polskiego, został wysłany na front rosyjski, a Uri, z matką i młodszym bratem, trafił do warszawskiego getta. Gdy matka Orleva została zamordowana, ciotka wysłała chłopców na polską stronę. W lipcu 1943 wszyscy troje trafili do hitlerowskiego obozu Bergen-Belsen. Po wojnie, pod koniec 1945 roku, ciotka wyprawiła chłopców z Belgii do Palestyny. Obecnie Orlev mieszka w Jerozolimie. Jest autorem ponad 30 książek przetłumaczonych na 38 języków. Pisze przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, jego twórczość była wielokrotnie nagradzana, m.in. Nagrodą im. H.Ch. Andersena i Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY. Z jego bogatego dorobku w Polsce ukazały się dotychczas jedynie Wyspa na ulicy Ptasiej (1981, wyd. pol. 1990) oraz Babcia robi na drutach (1980, wyd. pol. 2009).
9 stycznia o godzinie 18.00 w Empiku Junior przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie odbędzie się promocja książki oraz spotkanie z autorem, bohaterem powieści i odtwórcami głównych ról w filmie wyreżyserowanym przez Pepe Danquarta na podstawie książki – Andrzejem i Kamilem Tkaczami.
Rozmowę z Uri Orlevem (autorem książki) i Yoramem Friedmanem (bohaterem opowieści) poprowadzi Paweł Smoleński.
Uri Orlev Biegnij chłopcze, biegnij
Premiera: 4 stycznia 2014 roku
W.A.B.
Spotkanie promocyjne
9 stycznia 2014 roku, godz. 19.00
Empik Junior, ul. Marszałkowska, Warszawa