Od 3 do 9 lutego we Wrocławiu odbywać będzie się Akademia Bachowska, która poświęcona jest interpretacji muzyki Johanna Sebastiana Bacha. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą Orkiestra i Chór Collegium Vocale Gent pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe.
Philippe Herreweghe to największy autorytet, jeśli chodzi o muzykę Bacha. Przed ponad czterema dekadami założył w belgijskiej Gandawie zespół Collegium Vocale, który niestrudzenie dąży do jak najbardziej zgodnego z estetyką epoki wykonawstwa muzyki Bacha.
Podczas Akademii Bachowskiej młodzi muzycy zakochani w epoce baroku będą mieli możliwość wzięcia udziału w kursach mistrzowskich u solistów i koncertmistrzów Collegium Vocale Gent. Co więcej, prowadzone przez samego maestra Herreweghe próby słynnego Collegium Vocale do Mszy h-moll będą otwarte dla publiczności.
5 lutego mistrzowie z Gandawy wykonają młodzieńczą kantatę Bacha Ich hatte viel Bekümmernis BWV 21, motet Jesu Christ, meins Lebens Licht BWV 118 i Magnificat BWV 243. Ponieważ we Wrocławiu również nie brakuje doskonałych artystów zajmujących się wykonawstwem historycznym, 6 lutego zaprezentuje się Wrocławska Orkiestra Barokowa, jedyny w Polsce działający przy filharmonii zespół grający na instrumentach dawnych. Efekty warsztatów Akademii Bachowskiej będzie można usłyszeć 7 lutego na koncercie kursantów pod batutą pochodzącego z Australii maestra Benjamina Bayla.
Podczas finału Akademii, 9 lutego, prowadzone przez mistrza Philippe’a Herreweghe Collegium Vocale Gent wraz z Wrocławską Orkiestrą Barokową i znakomitymi solistami wykonają Mszę h-moll BWV 232 nazywaną Wielką, uznawaną przez wielu za najdoskonalsze dzieło wszechczasów.
Akademia Bachowska
od 3 do 9 lutego 2014 roku
Wrocław