23 stycznia o godz. 18.00 łódzka klubokawiarnia Owoce i Warzywa zaprasza na spotkanie wokół książek Lidii Klein i Alicji Gzowskiej Postmodernizm polski – architektura i urbanistyka.
Architektura postmodernistyczna cieszy się w Polsce złą sławą – kojarzy się z kiczowatym, tandetnym stylem, który został w okresie transformacji ustrojowej importowany do kraju, a następnie zbanalizowany.
Lidia Klein i Alicja Gzowska postanowiły bliżej przyjrzeć się temu kontrowersyjnemu i mało zbadanemu do tej pory tematowi. W listopadzie nakładem wydawnictwa 40000 Malarzy ukazały się dwie książki P1. Postmodernizm polski. Architektura i urbanistyka – antologia tekstów pod redakcją Lidii Klein i P2. Postmodernizm polski. Architektura i urbanistyka – będąca zapisem rozmów Klein i Gzowskiej ze znaczącymi twórcami polskiej postmoderny – Czesławem Bieleckim, Markiem Budzyńskim, Jerzym Gurawskim, Wojciechem Jarząbkiem, Romualdem Loeglerem i Jakubem Wujkiem.
Oba tomy publikacji Postmodernizm polski rzucają nowe światło na architekturę i urbanistykę lat 80 i 90, pozwalając dostrzec rozpoczynające się wówczas zmiany w sposobach myślenia o budynkach, mieście i przestrzeni, które znacząco wpłynęły na kształt naszego dzisiejszego otoczenia.
Pod pretekstem promocji książek wraz z Błażejem Ciarkowskim i Andrzejem Owczarkiem będzie można zastanowić się, czy słusznie produkcja architektoniczna tego czasu nie doczekała się uznania. Dyskusję prowadzić będzie Alicja Gzowska.
Błażej Ciarkowski – absolwent architektury na Politechnice Łódzkiej i historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Doktor nauk technicznych w specjalności architektura i urbanistyka. Zainteresowania badawcze koncentruje na powojennej architekturze polskiej, wzajemnych relacjach architektury i polityki, konserwacji zabytków i ochronie dziedzictwa ruchu modernistycznego. W Owocach i Warzywach prowadzi cykl otwartych wykładów o architekturze XX i XXI wieku
Andrzej Owczarek – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom 1970 r.). Współwłaściciel NOW Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. Wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi na Wydziale Architektury. Główny projektant między innymi realizacji: zespół apartamentowy przy ul. Rolniczej w Łodzi zespół małych domów kilkurodzinnych przy ul. Warszawskiej w Łodzi Galeria Łódzka przy Al. Piłsudskiego w Łodzi University Business Park przy Al. Kościuszki w Łodzi Biblioteka Uniwersytecka w Zielonej Górze oraz wielu budynków mieszkalnych, handlowych i usługowych. Wraz z zespołem uczestnik kilkudziesięciu konkursów architektonicznych i urbanistycznych, ogólnopolskich i międzynarodowych w których uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia.
Alicja Gzowska (ur.1986) – zajmuje się architekturą inżynieryjną lat 50. i 60. XX wieku w Polsce. Autorka monografii Szesnaście żelbetowych kwiatów. Dworzec kolejowy w Katowicach. Współpracuje przy międzynarodowym projekcie dotyczącym eksportu polskiej myśli architektonicznej i urbanistycznej na Bilski Wschód i do krajów Trzeciego Świata w okresie PRL. Doktoryzuje się i wykłada w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.
Polska architektura postmodernistyczna – jaka jest i za co można ją polubić?
Rozmowa wokół książek Postmodernizm polski – architektura i urbanistyka (wyd. 40000 Malarzy)
23 stycznia 2014 r., godz. 18.00
Owoce i Warzywa
Łódź