Od 23 stycznia do 23 marca we wrocławskim Muzeum Architektury potrwa wystawa Tadeusza M. Zipsera pt. Zygzakiem przez symbole.
Tadeusz Maria Zipser – architekt, urbanista, malarz, grafik, poeta, a jednocześnie wychowawca wielu pokoleń architektów i urbanistów.
Na wystawie Tadeusz M. Zipser. Zygzakiem przez symbole, przygotowanej przez Muzeum Architektury we Wrocławiu, będzie można zobaczyć dzieła powstałe od połowy lat pięćdziesiątych XX wieku aż do najnowszych, datowanych na nowe stulecie: projekty ogrodów zoologicznych, idee urbanistyczne i przykłady pionierskich zastosowań obliczeń komputerowych oraz projekty kościołów, które zajmą na wystawie szczególne miejsce.
Obok zrealizowanych obiektów, takich jak kościół Ducha Świętego i kaplica Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy Bardzkiej we Wrocławiu, kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie, czy kościół Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu, zostaną przedstawione także koncepcje licznych niezrealizowanych świątyń. Po raz pierwszy zaprezentujemy także dzieła malarskie profesora, a wśród nich monumentalny, liczący sobie przeszło 12 metrów wysokości i 9 metrów szerokości obraz „Wezwanie na Sąd Ostateczny”, przeznaczony w zamyśle do kościoła Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu.
Wystawie towarzyszy książka Tadeusza M. Zipsera zatytułowana Zygzakiem przez symbole, czyli samouczek drwala znaleziony na Saharze, w której autor opowiada o wydarzeniach i ludziach, którzy wywarli wpływ na jego twórczość, wyjaśnia symbolikę projektowanych przez siebie budowli i w przystępny sposób omawia istotę swoich teorii urbanistycznych.
Tadeusz M. Zipser. Zygzakiem przez symbole
23 stycznia – 23 marca 2014 roku r.
Muzeum Architektury
Wrocław