Bohaterką drugiej edycji akcji Warszawa Czyta, która odbędzie się w dniach od 14 do 18 maja, będą Niewidzialne miasta Italo Calvino.
Książkę wybitnego włoskiego pisarza i eseisty wybrano spośród czterech bardzo różnych pozycji (pozostałe to: Małe lisy Justyny Bargielskiej, Zaduszki Rutu Modan i Zaczyn Filipa Springera) z pomocą miejskich czytelników i czytelniczek.
Po zapoznaniu się z głosami i uzasadnieniami kolektyw akcji Warszawa czyta spotkał się i przedyskutował za i przeciw każdej z propozycji. Szukano książki, która będzie wstępem do dyskusji i otworzy drzwi do różnorodnych akcji. Będzie zaproszeniem dla osób w różnym wieku i z różnym doświadczeniem, pozwoli im się ze sobą spotkać, wspólnie czytać i tworzyć miasto.
Niewidzialne miasta to zbiór krótkich, jednostronicowych, bardzo sugestywnych opowieści, w których Marco Polo streszcza Kubłaj-Chanowi podstawową wiedzę na temat tego, czym jest miasto, co i kto kształtuje jego przestrzeń, jak ta przestrzeń wpływa na nasze doświadczenie. To również opowieści o władzy, manipulacji i wreszcie o samym snuciu opowieści. I o tym, jak do tego wszystkiego mają się nasze marzenia.
Uznaliśmy, że właśnie ta książka jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji o sprawach ważnych dla Warszawy i wspólnego działania. Bo pokazuje, czym może być to miasto. Albo czym bardzo nie chcielibyśmy, żeby było. Wybraliśmy tekst, który dzięki swojej fragmentaryczności pozwala na liczne interpretacje.
W tym roku akcja Warszawa czyta również rozpocznie się w trakcie Tygodnia Bibliotek – biblioteki są bowiem naturalnym sprzymierzeńcem w propagowaniu czytania i budowaniu lokalnych więzi w oparciu o lekturę.
Pierwsza edycja Warszawa czyta odbywała się od 8 do 12 maja 2013. W ramach akcji zorganizowano 35 wydarzeń nawiązujących w różny sposób do książki Sylwii Chutnik Cwaniary. Były to m.in. dyskusje z udziałem autorki, czytanie fragmentów książki przez aktorki Studia Teatralnego Koło, warsztaty dla dzieci, warsztaty literackie dla młodzieży, slam poetycki, wycieczka rowerowa, trening asertywności dla kobiet, warsztaty komiksowe i teatralne. Bezpośrednio w wydarzeniach wzięło udział około 500 osób.
Szczególne miejsce w akcji Warszawa czyta przypada dyskusyjnym klubom książki oraz bibliotekom jako miejscom, które stanowią bardzo ważny element społeczno-kulturowej infrastruktury miasta. W akcję włączyły się Dyskusyjne Kluby Książki działające przy bibliotekach publicznych, a także przy innych instytucjach – w jedenastu z nich odbyły się dyskusje o Cwaniarach. O książce rozmawiano też w radiowym klubie książki w radiu Tok FM, czyli w programie Poczytalni.
W ramach akcji powstał też Mokotowski DKK – jeden z trwałych i namacalnych efektów Warszawa czyta. Odbyły się także warsztaty dla prowadzących Dyskusyjne Kluby Książki z Warszawy i okolic, które służyły m.in. wzajemnemu poznaniu się i wymianie doświadczeń.
Warszawa czyta – Niewidzialne miasta Italo Calvino
Od 14 do 18 maja 2014 roku
Warszawa