27 lutego o godz. 18.00 Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na wykład Michała Gulika pt. Narkotyki 2.0 – designer drugs a digitalizacja.
Digitalizacja zmienia nie tylko nasze doświadczenia komunikacyjne i relacje z technologią, w coraz większy sposób modyfikuje też nasz kontakt z żywymi obiektami i przedmiotami codziennego użytku. Substancje psychoaktywne nie pozostają obojętne na te operacje, wchodząc w zaskakujące relacje z nowymi technologiami medialnymi.
Tytułowe designer drugs – w polskim dyskursie medialnym mylnie utożsamiane z tzw. dopalaczami – to nowe substancje psychoaktywne, które wyprzedzają regulacje prawne i wymykają się dotychczasowym próbom klasyfikacji. Jeżeli w ich obręb włączymy także digital drugs – narkotyki, które w formacie mp3 można ściągnąć z Internetu, e-papierosy i technologie waporyzacji, tradycyjne pojęcie narkotyku okaże się niewystarczające do opisu nowych technologii psychoaktywności. Problematyczność współczesnych narkotyków, które wymykają się wszelkim próbom retorycznej organizacji, jest także świadectwem naszej porażki w myśleniu o sprawczości przedmiotów.
Pasywne rzeczy należałoby pomyśleć raczej jako aktywne substancje, które działają na własnych, autonomicznych prawach.
Michał Gulik – doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się kulturą popularną oraz filozofią posthumanistyczną.
Kurator programu debat: Bartek Lis
Wykład Michała Gulika: Narkotyki 2.0 – designer drugs a digitalizacja
27 lutego 2014 r., godz. 18.00
Beautiful Tube
Muzeum Współczesne Wrocław