3 marca do Muzeum Narodowego w Warszawie powróciły zaginione w czasie II Wojny Światowej rysunki i litografie najwybitniejszych polskich twórców.
42 prace zostały odzyskane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy wsparciu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Uroczystego przekazania dokonali przedstawiciele obu instytucji.
Zbiór, który przekazany został Muzeum Narodowemu w Warszawie, składa się dwóch części – prac rysunkowych Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Juliusza Kossaka, Jana Piotra Norblina, Zygmunta Vogla, Aleksandra Orłowskiego oraz Piotra Michałowskiego. Druga część zbioru to litografie Leona Wyczółkowskiego zakupione i otrzymane przez warszawskie muzeum od autora, Hieronima Wildera oraz Dominika Witke-Jeżewskiego, znanych, przedwojennych kolekcjonerów dzieł sztuki. Wszystkie te prace, wraz z innymi eksponatami z muzealnej kolekcji, wywiezione zostały przez Niemców w 1944 r.
W ramach programu Odzyskiwanie dzieł sztuki udało się sprowadzić do kraju dwa zaginione płótna – Odpoczynek w szałasie tatrzańskim Wojciecha Gersona oraz Murzynkę Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej.
Rysunki i litografie znanych polskich artystów powracają do Muzeum Narodowego w Warszawie
Prace zostały przekazane 3 marca 2014 roku