W związku z obchodami 600-lecia stosunków polsko-tureckich, zainaugurowanych 6 marca w Stambule, Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie zaprasza na wystawę 600 lat kontaktów polsko-tureckich 1414–2014, która będzie otwarta od 12 do 29 marca.
Na wystawie zostaną zaprezentowane dokumenty wybrane spośród 1471 jednostek archiwalnych, które na przestrzeni wieków trafiały do Polski z kancelarii osmańskich. Dokumenty pochodzące z Archiwum Koronnego Warszawskiego, przechowywane przez AGAD, stanowią największy i najcenniejszy tego typu zbiór w Polsce i jeden z ważniejszych w Europie. Są wśród nich polsko-tureckie traktaty pokojowe, oficjalne pisma oraz listy sułtanów, wielkich wezyrów i gubernatorów kierowane do królów i dostojników Rzeczypospolitej. Na szczególną uwagę zasługują traktaty pokojowe zawarte między obydwoma państwami, w wersji tureckiej barwne i bogato zdobione.
W 2013 r. przechowywane w AGAD dokumenty tureckie zostały wpisanie na Światową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata.
Wystawa wraz z towarzyszącym jej katalogiem oddaje charakter zmiennych, choć niemal nieprzerwanych polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w okresie od II połowy XV do końca XVIII wieku.
6 marca w Stambule, w Muzeum Sakip Sabanci, została otwarta wystawa Polska-Turcja 1414–2014. Sześćset lat kontaktów politycznych i kulturalnych z udziałem prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego i prezydenta Turcji Abdullaha Güla. Wystawa inauguruje cykl obchodów rocznicowych związanych z 600-leciem stosunków polsko-tureckich. Pokazuje ona m.in. 16 dokumentów archiwalnych z zasobu Archiwum Głównego Akt Dawnych.
600 lat kontaktów polsko-tureckich 1414–2014
Otwarcie wystawy: 12 marca 2014 roku, godz. 12.00
Wystawa czynna od 12 do 29 marca 2014 roku
Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie