14 marca w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu odbędzie się otwarcie wystawy pt. W kręgu opery. Na poszczególnych planszach będzie można zobaczyć wiele wybitnych postaci z kręgu opery: kompozytorów, dyrygentów, śpiewaków i tancerzy.
Na scenie operowej tłoczno od bogatej scenografii i barwnych postaci, za chwilę popłyną pierwsze dźwięki muzyki skomponowanej przez wybitnego kompozytora, orkiestra z dyrygentem na czele gotowa do zagrania melodii zapisanych w partyturze. Soliści wykonując arie i ansamble opowiedzą zdumiewającą historię. Na to wszystko patrzy widz, siedzący w wygodnym fotelu teatru operowego i z zapartym tchem czeka co za chwilę usłyszy i zobaczy… Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu zaprasza na wystawę pt. W kręgu opery.
Różnorodne oblicza opery oraz jej bogactwo organizatorzy prezentują na ok. 600 znaczkach pocztowych wydawanych przez państwa całego świata. Na poszczególnych planszach będzie można zobaczyć wiele wybitnych postaci z kręgu opery: kompozytorów, dyrygentów, śpiewaków i tancerzy. Prezentowane są również sceny ze spektakli i gmachy teatrów operowych na całym świecie.
Swoimi początkami opera sięga II połowy XVI wieku, kiedy to zaczyna być definiowana jako wielkie przedsięwzięcie muzyczno-teatralne. Wszystko zaczęło się w jednym z pałaców florenckich, który w końcu XVI wieku był miejscem spotkań Cameraty, grupy uczonych, muzyków i poetów. Należący do Cameraty kompozytorzy Jacopo Peri i Giulio Caccini postanowili połączyć muzykę z bezpośrednią akcją na scenie, tym samym muzyka nie miała być tylko wstawką, ale otrzymać własne zadanie. Za pierwszą operę uważane jest dzieło Jacopo Periego Dafne wystawione w 1598 roku we Florencji. Jednak sama nazwa opera weszła w użycie dopiero pod koniec XVII wieku, wcześniej używano określenia dramat muzyczny.
Uroczyste otwarcie wystawy W kręgu opery odbędzie się 14 marca o godz. 12:00 w siedzibie Muzeum przy ul. Z. Krasińskiego 1. Podczas wernisażu odbędzie się spotkanie z prof. Tadeuszem Zatheyem, dyrygentem Opery Wrocławskiej oraz występ Jadwigi Postrożnej, doktora sztuki w dziedzinie wokalistyki i solistki Opery Wrocławskiej. Przybyli gości będą mogli wziąć udział w losowanie biletów na spektakl operowy.
Wystawa została przygotowana z okazji przypadającej 1 marca 2014 r. 220. rocznicy wystawienia pierwszej polskiej opery pt. Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego. Wystawa oraz wydawnictwa zostały sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
W kręgu opery
14 marca – 5 maja 2014 roku
ul. Z. Krasińskiego 1, Muzeum Poczty i Telekomunikacji
Wrocław