Od 14 marca w Galerii Pionova w Gdańsku będzie można oglądać wystawę prac Zbigniewa Gorlaka pt. Bio Army Lego. Pictura Melancholica.
Prof. Zbigniew Gorlak – wieloletni wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, laureat wielu nagród i wyróżnień. Artysta wywodzi się z pracowni artystycznej prof. Władysława Jackiewicza, wybitnego mistrza malarstwa. Wystawa w gdańskiej Galerii Pionova jest zbiorem obrazów łączących dwa cykle malarskie: Bio Army Lego oraz nowy cykl: Pictura Melancholica. Znamienne jest to co łączy oba cykle – motyw zabawek Systemu Lego, a także to co wskazuje na niemal naturalną ewolucję: z obserwacji rzeczywistości konsumenckiej po tytułową melancholię, kształtującą postawę postkonsumencką. Melancholia przywodzi na myśl wielkich renesansowych twórców, jak chociażby Albrechta Dűrera – te odwołanie stanowi nierozłączną część przekazu obrazów Gorlaka.
Masowe, multiplikowalne, kiczowate i plastikowe zabawki wykonane niezwykle starannie, z ogromnym poświeceniem uwagi kunsztowi malarskiemu. Będzie można również odkryć nawiązania do klasyka surrealizmu Chirico, gdzie poprzez aurę niekończących się przestrzeni, nierealnych budynków, niepokojących cieni, odczuwalny jest wykonany gest mrugnięcia okiem do czujnego widza. Ten sam pojawia się, kiedy odbiorca konfrontuje się z kościotrupami-lego lub żołnierzami-lego powielonymi dziesiątki, jeśli nie więcej razy, niczym wielka terakotowa armia cesarza. Przypominają one, że śmierć jawi się w codzienności i jest naturalną częścią świata.
Czy w melancholii proponowanej przez Gorlaka dominuje gorycz egzystencjalna, postkonsumencka, czy też jest to melancholia z gatunku tych niedosłownych, wieloznacznych, kryjących nadzieję? Tylko odbiorca może o tym zadecydować.
Zabawki Systemu Lego od dawna są stałym elementem twórczości Gorlaka i, jak się okazuje, z wielu względów bardzo poręcznym. W wizjach, w których dotyka sztucznych światów, figurki Lego przestają być tylko zabawkami. Za pozorem niefrasobliwości kryją się pytania całkiem ciężkiego kalibru, na przykład o to co z nami będzie. Ludziki Lego Landu – odbicie realnych pierwowzorów – pomagają unaocznić problemy uniformizacji społeczeństwa, potęgi systemów i korporacji, zwłaszcza cybernetycznych, ale także niebezpieczeństwa, jakie niesie kultura masowa albo na przykład eugenika; niebezpieczeństwa, jakie niesie każde majstrowanie przy ludziach, które może wpłynąć na stan umysłów lub by zmienić definicję człowieczeństwa.
Fragment tekstu prof. R. Gajewskiego, O wyższości zabawek dziecięcych nad zabawkami dla dorosłych
Zbigniew Gorlak urodzony w 1955 r. w Sopocie. Studia w PWSSP w Gdańsku w latach 1974 –1979 na Wydziale Malarstwa. Dyplom w pracowni prof. Władysława Jackiewicza. W 2006 r. otrzymał tytuł profesora. W latach 2001-2008 pełnił funkcję prodziekana na Wydziale Malarstwa i Grafiki w ASP w Gdańsku. Od 1998 r. kierownik Pracowni Litografii w ASP w Gdańsku. Pracuje również w PWSH na Wydziale Kulturoznawstwa w Gdyni gdzie prowadzi zajęcia z Historii Myśli Estetycznej i Historii Grafiki oraz Wybranych Zagadnień Komunikacji Audiowizualnej. Od sześciu lat członek Jury Fundacji im. M. M. Pieńkowskiego. Jego prace malarskie znajdują się w Muzeach Narodowych, Bibliotekach Narodowych oraz w wielkich kolekcjach m.in. Lego w Billung w Danii.
Zbigniew Gorlak, Bio Army Lego. Pictura Melancholica
Wernisaż: 13 marca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 18 kwietnia 2014 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Pionova w Gdańsku