Od 16 marca w berlińskiej Urban Spree Gallery można oglądać wystawę polskich murali pt. Narrative Urban Poland.
Berlin to miasto pełne różnorodności, o alternatywnym zabarwieniu wyraźnie odczuwalnym w przestrzeni publicznej. Sztuka miejska w stolicy Niemiec prowadzi swobodny dialog z przechodniem. Ze swobody tej korzystają również polscy artyści, co nie tylko cieszy, ale i pokazuje ich rosnące uznanie na arenie międzynarodowej.
Prezentacja prac czwórki polskich artystów miejskich: Mariusza Warasa (M-City), Wojciecha Kołacza (Otecki), Magdy Drobczyk oraz Sławomira Czajkowskiego (Zbiok) to niejako próba przeniesienia skrawków polskich murów do postindustrialnej przestrzeni Berlina. A próba to nie byle jaka. Wspólny projekt artystów tworzących w odmiennych stylach i ekspresjach wychodzi poza ramy standardowych ekspozycji, zarówno ze względu na przestrzeń wystawienniczą, jak i specyfikę formy, jaką w tym wypadku jest mural. Kuratorem wystawy jest znany berliński artysta miejski Johannes Mundinger.
M–City – absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autor kilkuset murali, które można zobaczyć m.in. na ulicach Sao Paulo, Rio de Janeiro, Londynu, Pragi, Paryża, Budapesztu czy Warszawy. Jego sztandarowe prace to przede wszystkim murale symbolicznie związane z miejscem pracy (fabryką), domem, kościołem.
Otecki – na co dzień zajmuje się grafiką warsztatową i ilustracją. Od końca lat 90. jego prace można oglądać również w przestrzeni miejskiej. Maluje murale, tworzy rzeźbiarskie instalacje oraz papierowe prace wykonywane tradycyjnymi technikami graficznymi.
Magda Drobczyk – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Artystka miejska, graficzka i ilustratorka. Jej murale można zobaczyć zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w galeriach i na indywidulanych wystawach.
Zbiok – artysta miejski związany ze środowiskiem wrocławskiego street artu. Jego prace można oglądać m.in. na ulicach Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Czech oraz Francji. W swojej twórczości często operuje metaforą, ucieka się do zabawy kolorem.
Urban Spree Gallery – mieszcząca się w Berlinie przy Revaler Straße przestrzeń wystawiennicza, będąca jednocześnie miejscem spotkań i platformą dialogu artystycznego na pograniczu kultur. W ramach swojej działalności szczególną uwagę poświęca sztuce współczesnej w tym sztuce ulicznej i fotografii. Do swoich postindustrialnych wnętrz zaprasza artystów z całego świata.
Narrative Urban Poland
Wernisaż: 15 marca 2014 roku, godz. 20.00
Wystawę można oglądać do 6 kwietnia 2014 roku
Urban Spree Gallery w Berlinie