W kwietniu i maju potrwa seria otwartych wykładów i spacerów dotyczących historii Biskupiej Górki zorganizowana przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Już po raz trzeci Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki wyruszą na spotkanie z historią i zabytkami Biskupiej Górki. Kolejny cykl otwartych wykładów i spacerów poświęcony jest głównie postaciom ważnym dla przeszłości Biskupiej Górki.
Poza wykładami dedykowanymi wciąż mało znanym postaciom, które wpłynęły na gdańską kulturę i historię zapraszamy, dzięki uprzejmości Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, na zwiedzanie byłego schroniska na Biskupiej Górce im. Pawła Beneke.
– Grażyna Knitter, lokalna koordynatorka projektu na Biskupiej Górce
Uczestnicy i uczestniczki poznają Brunona Zwarrę, Pawła Beneke, Nataniela Mateusza Wolfa, Wilhelma Augusta Stryjowskiego czy Clarę Stryowski-Baedeker. Bohaterowie spotkań zapisali się wieloma zasługami dla Gdańska.
Brunon Zwarra, autor książek o historii Gdańska, przywołuje we Wspomnieniach Gdańskiego Bówki pamięć o przedwojennej Biskupiej Górce, na której się wychował. Paweł Beneke, gdański żeglarz i kaper został powołany przez nazistów na patrona schroniska na Biskupiej Górce. Bohaterem jednego z wykładów będzie lekarz i astronom, Nataniel Mateusz Wolf, który w bastionie Ostroróg założył obserwatorium astronomicznie, po którym dziś nie ma śladu. W trakcie wykładów uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się więcej o niezwykłej parze, która osiedliła się pod koniec XIX wieku nad Kanałem Raduni, nieopodal wzgórza Biskupiej Górki – Wilhelmie Auguście Stryowskim, urodzonym na Zaroślaku malarzu, konserwatorze, współzałożycielu Muzeum Miejskiego (dziś Muzeum Narodowe) oraz jego żonie Clarze Stryowski-Baedeker, doktorze medycyny i współautorce publikacji zachęcającej kobiety do emancypacji w zakresie ubioru.
27 marca o godzinie 18.00 odbywa się pierwszy wykład Lokalnych Przewodników i Przewodniczek na Dolnym Mieście, które jest trzecią, nową dzielnicą w projekcie. Wykład Historia Dolnego Miasta, w Szkole Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego, (ul. Śluza 6) w Gdańsku, wygłosi Aleksander Masłowski.
Zajęcia uzupełniające wiedzę osób oprowadzających i chcących oprowadzać po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie ruszą w maju.
Program wykładów:
- 15 kwietnia, godz. 18.00-19.30 – Dominika Ikonnikow Społeczności i usługi na Biskupiej Górce
- 24 kwietnia, godz. 18.00-19.30 – Marek Adamkowicz Brunon Zwarra
- 29 kwietnia, godz. 18.00-19.30 – Piotr Mazurek Nataniel Mateusz Wolf
- 6 maja, godz. 18.00-19.30 – Aleksander Masłowski Paweł Beneke
- 13 maja, godz. 18.00-19.30 – Małgorzata Paszylka-Glaza Wilhelm August Stryowski
- 22 maja, godz. 18.00-19.30 – Katarzyna Czaykowska Clara Stryowski-Baedeker.
Wykłady odbywają się w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej (ul. Biskupia 24B).
Spacery po Biskupiej Górce:
- 12 maja, godz. 17.00–18.30 – Historia schroniska na Biskupiej Górce, wizyta w budynku i na terenie byłego schroniska im. Pawła Beneke, obecnie siedziby Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku
- 17 maja, godz. 11.00–12.30, godz. 13.00–14.30 – Wojciech Ostrowski Fortyfikacje na Biskupiej Górce – żołnierze i jeńcy.
Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce
Od 27 marca do 22 maja 2014 roku
Stowarzyszenie Waga
Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku