7 kwietnia do księgarń trafi nowy tom wierszy Jarosława Marka Rymkiewicza Pastuszek Chełmońskiego opublikowany przez Wydawnictwo Sic!
Nowy tom wierszy Jarosława Marka Rymkiewicza, zatytułowany Pastuszek Chełmońskiego, przekracza granicę poetyckiego doświadczenia starości, wyznaczoną przez takich mistrzów XX-wiecznej poezji polskiej jak Czesław Miłosz czy Jarosław Iwaszkiewicz. Obaj ci poeci, opierając się na tradycji orficko-chrześcijańskiej, wypracowali w późnej starości punkt widzenia, który – mimo różnic – można nazwać ponadczasowym i metafizycznym. W świecie poetyckim Jarosława Marka Rymkiewicza zamiast serenitè, pogodzenia z przemijaniem i wycofania we własne umieranie, pojawia się walka do samego końca, na wskroś cielesna, w której uczestniczy nie tyle umysł czy dusza poety, ile żywe, męskie ciało wraz z jego seksualnością.
Jarosław Marek Rymkiewicz (ur. 1935) – poeta, eseista i historyk literatury. Najbardziej znane spośród jego tomów poetyckich to: Thema regium (1978), Ulica Mandelsztama (1983), Moje dzieło pośmiertne (1993), Znak niejasny, baśń półżywa (1999), Zachód słońca w Milanówku (2002), Do widzenia gawrony (2006). Autorski wybór swoich wierszy ogłosił w tomie Cicho ciszej. Wybrane wiersze z lat 1963–2002. Wydał wiele książek eseistycznych, w tym oryginalne powieściowe encyklopedie o życiu i dziełach Bolesława Leśmiana i Juliusza Słowackiego: Leśmian. Encyklopedia i Słowacki. Encyklopedia, wieloksiąg o Adamie Mickiewiczu Jak bajeczne żurawie (Żmut, Baket, Kilka szczegółów, Do Snowia i dalej, Głowa owinięta koszulą) oraz tzw. tetralogię polską – podejmujące temat Insurekcji Kościuszkowskiej Wieszanie, poświęcone Powstaniu Warszawskiemu Kinderszenen, powracającego do czasów złotej polskiej wolności Samuela Zborowskiego oraz Reytan. Upadek Polski, będący symboliczną opowieścią o zdradzie, upadku Polski i zakończeniu dziejów Rzeczpospolitej. Ogłosił dwie powieści: Rozmowy polskie latem 1983 roku (1984) i Umschlagplatz (1988) oraz przekłady z poetów angielskich (m.in. T.S. Eliot, W. Stevens, W.B. Yeats, W.H. Auden), rosyjskich (Mandelsztam) i hiszpańskich (Calderon, Lorca); napisał cztery komedie. Wybór jego wywiadów, zatytułowany Rozmowy polskie w latach 1995–2008 ukazał się w roku 2009. Jarosław Marek Rymkiewicz jest laureatem szeregu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1967), Nagrody im. Stanisława Vincenza (1984), Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza (2008). Mieszka w Milanówku.
Jarosław Marek Rymkiewicz Pastuszek Chełmońskiego
Premiera: 7 kwietnia 2014 roku
Wydawnictwo Sic!