7 kwietnia w Warszawie w ramach Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów po raz trzeci ruszy Strefa Scenarzysty.
Już za tydzień w warszawskim kinie Praha rozpocznie się 20. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów, w trakcie którego odbędzie się również trzecia edycja Strefy Scenarzysty. Impreza stanowi część wykładowo-warsztatową festiwalu, mającą na celu promowanie wiedzy na temat sztuki pisania scenariuszy filmowych i zawodu scenarzysty oraz umożliwiającą profesjonalnym scenarzystom doskonalenie umiejętności.
7 kwietnia seminarium poprowadzi Lucy Scher, szefowa Script Factory w Londynie (godz. 12.00, Kino Praha, wstęp wolny). Mowa będzie o analizie i ocenie scenariusza oraz pracy ze scenarzystą w procesie developmentu. Na czym polega profesjonalna ocena scenariusza i jakie wnioski płyną z niej dla scenarzysty? Jak napisać rzeczowy i klarowny raport na temat scenariusza, jakie elementy powinien zawierać? Jaką wiedzą i doświadczeniem powinna dysponować osoba oceniająca scenariusz? Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy w swojej pracy mają do czynienia z analizą i oceną scenariuszy.
8 kwietnia z uczestnikami Strefy Scenarzysty spotka się gość specjalny 20. Wiosny Filmów, Gianfranco Rosi (godz. 12.00, Kino Praha, wstęp wolny). Reżyser filmu Rzymska aureola (oryg. Sacro GRA), który zwyciężył na ubiegłorocznym MFF w Wenecji, będzie mówił między innymi o swoich metodach pracy, procesie twórczym dokumentalisty i znaczeniu scenariusza w filmie dokumentalnym.
Oba spotkania odbędą się w języku angielskim.
Druga część programu Strefy Scenarzysty, powstająca we współpracy z Filmoteką Szkolną (programem edukacyjnym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), to warsztaty dla uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku uczestnicy nie tylko zapoznają się z podstawami wiedzy o konstrukcji scenariusza filmowego, ale będą mieli okazję spróbować własnych sił w pisaniu podstawowego elementu scenariusza, czyli sceny. Nauczyciele zdobędą nowe narzędzia przydatne w codziennej pracy metodycznej. Natomiast uczniowie będą rozwijali własny pomysł na krótki film.
Lucy Scher – dyrektor Script Factory w Londynie. Autorka książki Reading Screenplays. How to Analyse and Evaluate Film Scripts. Stworzyła pierwszy w Wielkiej Brytanii kurs analizowania i developmentu scenariuszy, który przez dziesięć lat prowadzony był w Script Factory, a następnie stał się podstawą kursu dyplomowego w National Film and Television School w Londynie. Diploma in Script Development to pierwszy kierunek akademicki tego typu na świecie. Lucy Scher pracowała nad developmentem wielu scenariuszy filmów krótkich i pełnometrażowych, fabularnych i dokumentalnych. Scenarzyści, z którymi współpracowała to m.in. Paul Fraser, Lana Citron, Sean Hughes, Ash Ditta, Justin Kerrigan, Nick Broomfield, Gavin Hood, Richard Jobson, Michael Walker. Opracowywała i prowadziła także kursy dla wielu film producenckich w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.
Gianfranco Rosi urodził się w Asmarze w Erytrei. Mieszkał w Rzymie i Istambule. W wieku 20 lat przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie ukończył New York University Film School. Jako absolwent nowojorskiej uczelni wybrał się w podróż do Indii, gdzie wyprodukował i wyreżyserował swój średniometrażowy debiut. Nakręcony w Azji dokument Boatman był nagradzany na rozmaitych międzynarodowych festiwalach filmowych (m.in. na Sundance, w Locarno i Toronto). W 2008 roku powstał jego pierwszy pełnometrażowy dokument Below Sea Level. Film nakręcony w kalifornijskim Slab City również został doceniony na wielu prestiżowych festiwalach. Uznano go m.in. za najlepszy film w weneckiej sekcji Orizzonti i w 2009 roku nominowano do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Dokument. Rok później Rosi zrealizował sensacyjny dokument Pokój 164. Spowiedź mordercy – filmowy wywiad z mordercą pracującym dla meksykańskiego kartelu narkotykowego. Na MFF w Wenecji dokument został uhonorowany prestiżową Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI). Obecnie Rosi kręci też spoty reklamowe, jako freelancer pracuje w roli operatora na rozmaitych planach filmowych i daje gościnne wykłady na uczelniach filmowych (m.in. NYU Film School, SUPSI w Szwajcarii i HEAD w Genewie).
Festiwal Filmowy Wiosna Filmów prezentuje polskiej publiczności filmy, które wcześniej zdobyły rozgłos na międzynarodowych festiwalach. Strefa Scenarzysty odbywa dzięki wsparciu Polskiego Instytutu sztuki Filmowej. Partnerem Strefy Scenarzysty jest Akademia Fotografii.
20. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów – Strefa Scenarzysty
Od 6 do 13 kwietnia 2014 roku
Kino Praha w Warszawie