Pod koniec kwietnia na terenie Katowic rozpocznie się projekt Rajza po Kato, którego podsumowaniem będzie wydanie przewodnika po mieście pod redakcją Adriana Chorębały.
Celem projektu Rajza po Kato jest organizacja serii wystaw i wydarzeń zgłębiających współczesną tożsamość Katowic, jako miejsca o niezwykłej historii, oryginalnej tożsamości, dynamicznego, zamieszkanego przez dynamicznych ludzi, którzy świadomie współtworzą aktualne oblicze miasta. Końcowym efektem projektu będzie Przewodnik – wydawnictwo książkowe, które ma być publikacją pokazującą Katowice w sposób przekrojowy, różnorodny, a zarazem ciekawy i przełamujący schemat myślenia o tym mieście.
Rozdziały Przewodnika i Wystawy. Kolejne rozdziały książki tworzyć będą bloki tematyczne, które będą podstawą do kolejnych odsłon wystawy oraz powiązanych z nimi wydarzeniami towarzyszącymi:
- Historia – krótki zarys głównych wydarzeń związanych z miastem w formie infografiki, mapy lub innej czytelnej i atrakcyjnej wizualnie formie.
- Architektura – najciekawsze realizacje architektoniczne z Katowic. Wśród nich znajdą się zarówno obiekty znane i cenione, jak również te często mniej oczywiste, pomijane i nie zauważane.
- Ludzie – organizatorzy oddają głos osobom związanym z miastem: aktywistom, dziennikarzom, artystom, ale też mieszkańcom. Osobom, dla których to miasto jest ważne.
- Wydarzenia – najważniejsze wydarzenia kulturalne związane z miastem. Zarówne to związane z kulturą wysoką, o zasięgu ponadlokalnym, jak również te, które większe znaczenie mają dla samych mieszkańców.
- Miejskie aktywności i sztuka miejska – tradycyjne i nietypowe aktywności, którym oddają się młode pokolenia Katowiczan.
- Dziedzictwo / Tradycja – bogactwo śląskiego dziedzictwa, od kuchni śląskiej, poprzez Barbórkę, gwarę, aż po design i lokalne rozmaitości.
Premierę przewodnika zaplanowano na jesień 2015 roku.
Każdemu z rozdziałów książki odpowiadać będzie fragment wystawy prezentowany w kolejnych odsłonach z częstotliwością co ok. 2,5 miesiąca, począwszy od 26 kwietnia. Materiał wizualny i tekstowy prezentowany na wystawie będzie wyborem z materiałów zgromadzonych do Przewodnika uzupełnionym o materiały pozystane w toku warsztatów i kwerendy muzealnej. Każda z sześciu odsłon wystawy pokrywać będzie 1/6 (to jest ok. 23 ze 138 mb.) ogrodzenia inwestycji Supersam od strony ul. Piotra Skargi w Katowicach. Prezentacji każdego kolejnego fragmentu wystawy towarzyszyć będzie wernisaż oraz seria wydarzeń towarzyszących.
Każdej z sześciu odsłon projektu towarzyszyć będą minimum 3 wydarzenia towarzyszące: wernisaż wystawy, warsztaty i aktywności miejskie.
Na wszystkich etapach realizacji projektu do udziału zapraszani będą artyściu, specjaliści, muzealnicy, aktywiści miejscy, mieszkańcy miasta oraz instytucje publiczne i prywatne.
Organizator: Griffin Art Space
Koncepcja i produkcja: Fundacja Sztuk Wizualnych
Koncepcja merytoryczna: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski / Geszeft
Opieka kuratorska: Adrian Chorębała
Koordynacja: Joanna Gorlach
Projekt graficzny: Pilar Rojo Peso
Rajza po Kato | miasto – sztuka – działanie
Od 26 kwietnia 2014 r.
Katowice