13 kwietnia o godzinie 12.00 w Gdańsku odbędzie się pierwszy interaktywny spacer po Starym i Głównym Mieście w ramach projektu Grass’owanie.
Grass’owanie – to gra słów odnosząca się do Güntera Grassa i dziecięcego grasowania jako swobodnego szwendactwa, miejskiej włóczęgi. Spinającą go klamrą jest tzw. Trylogia Gdańska Güntera Grassa, w zestawieniu z paryską trylogią flaneryzmu. Grass’owanie sprzeciwia się imperatywowi produktywności i zachęca do zatrzymania się i spojrzenia na miasto przez pryzmat pamięci. Podczas Grass’owania będzie można eksplorować Stare i Główne Miasto na szeregu spacerów, happeningów i warsztatów odnoszących się do twórczości Güntera Grassa i sztuki współczesnej. Spojrzymy na Gdańsk przez pryzmat pamięci i osobistych narracji mieszkańców.
Psychogeografia to tworzenie sytuacji w przestrzeni miejskiej, swobodne szwendactwo oraz przekształcanie siebie i miejsca. W tym kontekście Główne i Stare Miasto w Gdańsku stają się obszarami, które kuszą i zachęcają do odkrywania. Jak można zwiedzić, poznać, wchłonąć 1000 lat historii? Proponujemy zrobić to razem z bohaterami powieści gdańskiego noblisty. Podczas spacerów będziemy tworzyć interaktywny przewodnik do samodzielnego szwendania.
Główne i Stare Miasto w Gdańsku to obszary które kuszą i zachęcają do odkrywania. Tak postrzegali je bohaterowie powieści Güntera Grassa. Opuszczając ciche, pełne zieleni przedmieścia na których mieszkali wkraczali w inny obszar. Najeżone wieżami historyczne centrum miasta zapierało dech w piersiach. Było miejscem diametralnie różnym od spokojnego, nieco sennego Wrzeszcza, skąd było wprawdzie blisko do porośniętych lasem wzgórz i piaszczystych plaż zatoki, ale brakowało zgiełku i miejskiej krzątaniny.
Ile niespodzianek czekało młodych odkrywców: Wielka Zbrojownia z pasażami sklepowymi, intrygujący budynek Teatru Miejskiego przypominający młynek do kawy, Hala Targowa wypełniona przeróżnymi artykułami spożywczymi, Targ Rybny z którego unosił się zapach świeżych morskich połowów i wreszcie niezliczone wieże kościelne i ratuszowe o wybujałych i niepowtarzalnych formach. Także dzisiaj stojąc przed historyczną zabudową Głównego i Starego Miasta można być onieśmielonym. Jak można zwiedzić, poznać, wchłonąć 1000 lat historii? Proponujemy zrobić to razem z bohaterami powieści gdańskiego noblisty, którzy gdy tylko mieli czas wsiadali w tramwaj i ruszali do centrum by chłonąć miejskie dźwięki, zapachy i atmosferę.
Grass’owanie – interaktywne spacery psychogeograficzne po Starym Mieście
13 kwietnia 2014 roku, godz. 12.00
31 maja 2014 roku, godz. 12.00
8 i 29 czerwca 2014 roku, godz.12.00
6 i 27 lipca 2014 roku, godz. 12.00
14 i 28 września 2014, godz. 12.00
Miejsce zbiórki: Gdańska Galeria Güntera Grassa
Gdańsk