25 kwietnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się sesja pt. O polskiej sztuce dzisiaj, którą poprowadzą Sebastian Cichocki i Łukasz Rodunda. Wydarzenie jest odpowiedzią na ożywioną dyskusję wokół wystawy Co widać, która spolaryzowała środowisko artystyczne, jak i unaoczniła fundamentalną zmianę jaka zaszła w polskiej sztuce.
Czego dowiedzieliśmy się o scenie artystycznej, krytyce i publiczności poprzez wystawę Co widać? Czy potrzebujemy cyklicznego przeglądu sztuki polskiej? Co zmieniło się w ostatniej dekadzie sztuce i dlaczego nie wszyscy to chcą to dostrzec? Czy sztuka polska potrzebuje nowego języka do jej opisania? Organizatorzy zapraszają do dyskusji kilkanaście osób — artystów, kuratorów, krytyków, galerzystów i teoretyków m.in.: Jana Sowę, Ewę Majewską, Jakuba Szredera, Adama Mazura, Jakuba Banasiaka, Sebastiana Cichockiego, Łukasza Rondudę, Józefa Robakowskiego, Tymka Borowskiego, Dorotę Jarecką, Łukasza Gorczycę.
Tematy-pytania poszczególnych sesji to:
- Kryzys niezależnych instytucji
Co jest powodem zmierzchu modelu galerii autorskiej? Czy istnieją artyści zainteresowani kontynuowaniem lub reformowaniem tego modelu? Jakie wpływ na schyłek artists-run spaces ma rynek? Gdzie szukać instytucjonalnej energii?
- Zwrot konserwatywny?
Czy sztuka polska stała się mieszczańska i zachowawcza? Czym miałaby się manifestować konserwatywny zwrot w kulturze: odwrotem od zaangażowanych postaw, osłabieniem relacji z awangardą, powrotem do plastyki, wzmocnieniem rynku?
- Sztuki krytyczna czy plastyka polityczna?
Co stało się z dziedzictwem sztuki krytycznej? Jakie są nowe formy zaangażowania, czy strategie krytyczne uległy przeformułowaniu czy też zanikowi? Rozmowa na temat powstania nowego zaangażowanego formalizmu.
- Wyczerpanie awangardowe
Czy nastąpił kres historiografii? Jak artyści odnoszą się do przeszłości, jak nią manipulują i zawłaszczają? Kto pragnie śmierci awangardowych mistrzów?
Co widać. Sesja O polskiej sztuce dzisiaj
Sesja odbędzie się 25 kwietnia 2014 roku od godziny 12.00 do 17.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Emilii Plater 51
Warszawa