29 kwietnia o godzinie 17.00 w białostockim Ratuszu odbędzie się wykład O (nie)pamięci w Białymstoku i Lubliniedr Katarzyny Sztop-Rutkowskiej w ramach cyklu Białostocka Wszechnica Kulturoznawcza.
Lublin i Białystok to obecnie dwa największe miasta wschodniej Polski, pretendujące do miana ważnych regionalnych centrów gospodarczych, kulturalnych i naukowych. Przed II wojną światową były to miasta wieloetniczne z dużymi i znaczącymi społecznościami polskimi, żydowskimi, niemieckimi, ukraińskimi i białoruskimi. Ich dzisiejsza struktura została określona w wyniku działań wojennych. Szczególną rolę odegrała tu Zagłada Żydów, a także powojenne przesunięcia granic i intensywne migracje ze wsi do miasta. Nadal jednak wielokulturowość jest pojęciem-kluczem wykorzystywanym w tworzeniu wizerunków obu miast.
Wystąpienie będzie poświęcone porównaniu oficjalnej (upowszechnianej) pamięci miast oraz pamięci potocznej ich mieszkańców, w tym również pamięci tzw. liderów opinii. Będzie to także próba odpowiedzi na kilka pytań. Między innymi: co jest charakterystyczne dla pamięci lokalnej w obu miastach? Jakie strategie upamiętniania są widoczne w oficjalnym dyskursie i jak one się mają do pamięci mieszkańców? Jak (nie)pamięta się o wielokulturowej przeszłości obu miast?
O (nie)pamięci w Białymstoku i Lublinie
29 kwietnia 2014 roku, godzina 17.00
Ratusz, Rynek Kościuszki 10
Białystok