Od 10 maja w Żydowskim Muzeum Galicja będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Street art po żydowsku. Korzystając z nowoczesnych form ekspresji, twórcy zaprezentują swoje autorskie spojrzenie na żywą i barwną kulturę żydowską.
Już po raz trzeci Żydowskie Muzeum Galicja będzie miało przyjemność zorganizować wystawę prac artystów z nurtu street artu. Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo, gdyż swoje prace przedstawi aż 15 artystów, a na zewnętrznej ścianie naszego Muzeum powstanie mural upamiętniający postaci Ireny Sendlerowej i Marka Edelmana. W ten sposób chcemy zapoczątkować street artową galerię znamienitych postaci, które swoim życiem i postawą przyczynili się do krzewienia tolerancji i poszanowania ludzkiej godności, bez względu na wyznawaną religię czy przynależność etniczną.
Na ścianach w przestrzeni wystaw czasowych Żydowskiego Muzeum Galicja zaproszeni artyści przedstawią swoje prace inspirowane szeroko pojętą kulturą żydowską. Prace te będą zaprojektowane i wykonane przez artystów specjalnie na potrzeby ekspozycji w naszym muzeum. Podczas tegorocznej wystawy swoje prace zaprezentują zarówno polscy, jak i zagraniczni artyści w składzie:
- Autone (Gdańsk)
- Cekas (Wrocław)
- Parastu Karimi (Berlin)
- Weronika Kasprzyk (Kraków)
- Jan Kutryba (Kraków)
- Paulina Lichwicka (Kraków)
- Lump (Szczecin)
- Malik (Bielsko-Biała)
- Johannes Mundiger (Berlin)
- Dariusz Paczkowski (Żywiec)
- Raspazjan (Katowice)
- Mikołaj Rejs (Kraków)
- Roem (Warszawa)
- Mona Tusz (Katowice)
- Artur Wabik (Kraków)
Kuratorami wystawy są Jacek Kabziński i Mikołaj Rejs. Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert zespołu Krakow Reggae Band, który połączy słoneczne, jamajskie dźwięki z elementami muzyki żydowskiej.
Street art po żydowsku
Wernisaż: 10 maja 2014 roku, godz. 19.00
Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie