17 maja w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się niezwykłe wydarzenie muzyczne – Grand Concerto. Orkiestrą pokieruje wybitny angielski dyrygent, klawesynista i teoretyk muzyki – znany na całym świecie Christopher Hogwood.
Grand Concerto to niepowtarzalna okazja, by uczestniczyć w muzycznym wydarzeniu, na którym wystąpi Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz światowej sławy dyrygent Christopher Hogwood, dyrygent gościnny Filharmonii Poznańskiej. Program koncertu wspaniale ukazuje zestawienie wielkich osobowości świata muzyki poważnej. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną dzieła Bacha (syna) i Mozarta.
Znakomity kompozytor, pianista i klawesynista, drugi syn Jana Sebastiana Bacha – Carl Philipp Emanuel Bach, zgodnie z wolą ojca wybrał studia prawnicze. Z czasem poddał się jednak muzycznemu powołaniu i zasłynął między innymi dzięki wspaniałym improwizacjom oraz symfoniom. Choć nazwisko Bach kojarzy się przede wszystkim z jego wspaniałym ojcem, z przekonaniem można stwierdzić, że syn ani trochę nie ustępuje mu miejsca.
Postaci Wolfganga Amadeusza Mozarta nie trzeba już nikomu przedstawiać. Jego twórczość jest niedoścignionym ideałem kompozytorskiego kunsztu i instrumentalnej wirtuozerii. Wczesne oznaki geniuszu objawił Mozart w wieku lat 5, komponując swoje pierwsze utwory. Podczas Grand Concerto usłyszeć będzie można jego Serenadę nr 10 B-dur znaną również pod tytułem Gran Partita. Rozpoczął ją Mozart w trakcie pobytu w Monachium, w okresie pracy nad operą Idomeneo, król Krety. Z nieznanych powodów utworu tego nie ukończył; został skończony kilka lat później w Wiedniu. Kompozycja należy do czołówki utworów Mozarta na instrumenty dęte.
Z repertuaru młodszego z synów Jana Sebastiana Bacha zabrzmi z kolei Symfonia na instrumenty smyczkowe nr 1 G-dur oraz Symfonia na instrumenty smyczkowe nr 3 C-dur. Carl Philipp Emanuel Bach był jednym z najwybitniejszych reprezentantów stylu galant, co więcej – kompozytor wykraczał poza rokokowe ramy. Jego utwory zdradzają nawiązania do muzyki ludowej, są emocjonalnie pogłębione, bardziej żarliwe. Stąd wielu muzykologów uważa Carla Philippa Emanuela Bacha za prekursora, a następnie jednego z najwybitniejszych przedstawicieli stylu sturm und drang w muzyce.
Christopher Hogwood – od sezonu 2011/12 główny dyrygent gościnny Filharmonii Poznańskiej – bywa nazywany Karajanem muzyki dawnej. W 1967 roku założył z Davidem Munrowem zespół Early Music Consort, a w 1973 roku, istniejącą do dziś Academy of Ancient Music, specjalizującą się w wykonywaniu muzyki dawnej na historycznych instrumentach – był jej dyrygentem do 2006 roku. Przy całym ogromnym zaangażowaniu w muzykę dawną, Hogwood jest bowiem jednocześnie wielkim pasjonatem muzyki XIX i XX wieku, w tym zwłaszcza neoklasyków – Bohuslava Martinů, Igora Strawińskiego, Benjamina Brittena, Aarona Coplanda, Keitha Tippetta i Arthura Honeggera. Christopher Hogwood pracował z większością czołowych orkiestr i teatrów operowych świata. Jest gościnnym profesorem w Royal Academy of Music w Londynie, honorowym profesorem muzyki University of Cambridge oraz profesorem muzyki w Gresham College w Londynie.
Program:
Wolfgang Amadeusz Mozart
Serenada nr 10 KV 361 (370a) B-dur Gran Partita części 1-4
Carl Philipp Emanuel Bach
Symfonia na instrumenty smyczkowe nr 1 G-dur Wq 182/1
Symfonia na instrumenty smyczkowe nr 3 C-dur Wq 182/3
Wolfgang Amadeusz Mozart
Serenada nr 10 KV 361 (370a) B-dur Gran Partita części 5-7
Koncert Symfoniczny Grand Concerto
17 maja 2014 r., godz. 19.00
Sala Koncertowa na Ołowiance
Filharmonia Bałtycka w Gdańsku