14 maja rozpoczyna się 67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. W programie znajdą się wydarzenia związane z polskim kinem oraz filmy współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Film dyplomowy Fragmenty Agnieszki Woszczyńskiej, pełnometrażowa koprodukcja argentyńsko-polsko-francuska Refugiado (Pod ochroną) ze zdjęciami Wojciecha Staronia oraz animacja Niebieski pokój Tomasza Siwińskiego znajdą się w prestiżowych sekcjach 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (14-25 maja 2014).
Film dyplomowy Agnieszki Woszczyńskiej Fragmenty wyprodukowany przez Szkołę Filmową w Łodzi w koprodukcji z AT Productions i Before My Eyes zostanie pokazany w konkursie krótkometrażowym Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight). W rolach głównych wystąpili Agnieszka Żulewska i Dobromir Dymecki. W pozostałych rolach na ekranie zobaczymy m.in.: Sławomira Orzechowskiego, Sebastiana Stankiewicza, Katarzynę Wajdę i Tomasza Borkowskiego. Autorem zdjęć jest Bartosz Świniarski.
Fragmenty to zbiór luźno powiązanych ze sobą scen o rozpadzie związku, rozpadzie świata, którego główna bohaterka kurczowo się trzyma. Anna i jej partner wiodą wygodne życie, mają dobrze płatną pracę i chodzą do drogich restauracji, uprawiają intensywny seks i poranny jogging. Jednak mieszczański styl życia, monotonia, z której nie widać wyjścia, powodują, że Anna gnije od środka – piszą twórcy filmu.
W sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight) wśród 19 pełnometrażowych tytułów z całego świata znalazł się film Refugiado (Pod ochroną) autorstwa Argentyńczyka Diego Lermana ze zdjęciami Wojciecha Staronia. Producentem filmu ze strony polskiej jest Małgorzata Staroń (Staron-Film).
Refugiado jest miejskim filmem drogi i jednocześnie rodzajem rodzinnego thrillera. Film opowiada historię ucieczki matki z synem przed nieobliczalnym ojcem. Ofiarą konfliktu między matką i ojcem staje się siedmioletni Matias, który za wszelką cenę stara się ocalić swój świat. To niezwykle prosty i przejmujący film o skrywanej przemocy w rodzinie widzianej oczami dziecka – piszą twórcy filmu.
Konkurs Quinzaine des Réalisateurs (Directors’ Fortnight) został powołany przez francuską gildię reżyserów po wydarzeniach maja ’68. Prezentowane są w nim dzieła młodych, obiecujących filmowców. Od samego początku w ramach programu promowane jest odważne, awangardowe kino. To tutaj pierwsze swoje filmy pokazywali najwięksi twórcy kina autorskiego: Werner Herzog, George Lucas, Martin Scorsese, Ken Loach, Jim Jarmusch, Jerzy Skolimowski, bracia Dardenne i Michael Haneke. W ramach Directors’ Fortnight przyznawane są nagrody: SACD Prize, Label Europa Cinemas, Art Cinema Award oraz Illy Prize Short Film.
Dotychczas w sekcji Quinzaine des Réalisateurs zaprezentowano m.in.: Cztery noce z Anną Jerzego Skolimowskiego, Code Blue Urszuli Antoniak, krótki metraż Portret z pamięci Marcina Bortkiewicza i Kongres Ariego Folmana.
Polsko-francuska animacja Niebieski pokój autorstwa Tomasza Siwińskiego zostanie zaprezentowana w sekcji Semaine de la Critique (Critics’ Week). Producentami filmu są Sacrebleu Productions oraz łódzki SE-MA-FOR. Niebieski pokój zrealizowany jest w technice tradycyjnej animacji malarskiej wspomaganej współczesnymi możliwościami obróbki cyfrowej i grafiki 3D.
Mężczyzna budzi się w niebieskim pokoju. Nie wie jak się w nim znalazł i jak się z niego wydostać. Okno jest jego jedynym połączeniem ze światem zewnętrznym. Z biegiem czasu to co przez nie widzi staje się coraz bardziej niezwykłe – piszą twórcy filmu.
Warto wspomnieć, że swoje pierwsze filmy prezentowali w tym programie m.in. Bernardo Bertolucci, Wong Kar Wai, Guillermo del Toro, Kevin Smith, François Ozon czy Gaspar Noé. Do udziału w Semaine de la Critique zapraszani są twórcy filmów będących debiutem lub drugim filmem danego reżysera, które nie były pokazywane na festiwalach filmowych poza granicami kraju, gdzie powstał dany obraz. Z nadesłanych filmów organizatorzy co roku wybierają 7 pełnometrażowych filmów konkursowych. Film Tomasza Śliwińskiego znajdzie się wśród 10 krótkich i średniometrażowych obrazów. W 2010 roku w tej sekcji prezentowano film Turysta Mateja Subiety (prod. SF Odeon, w rolach głównych wystąpili Stanisław Brudny i Anna Milewska).
Zrekonstruowany cyfrowo Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego (1981) zostanie zaprezentowany podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w prestiżowej sekcji Cannes Classics.
Polski producent Mikołaj Pokromski (Pokromski Studio) znalazł się w gronie uczestników prestiżowego programu Producers on the Move, który odbędzie się podczas 67. edycji festiwalu w Cannes. W 15. edycji programu Producers on the Move organizowanej w Cannes przez European Film Promotion, weźmie udział 24 młodych producentów z Europy. Udział w programie ma służyć nawiązaniu szerszych znajomości branżowych i budowaniu sieci kontaktów, które mają coraz większy wpływ na europejską kinematografię. W poprzednich latach polskimi Producers on the Move byli: Agnieszka Kurzydło (2013), Marta Plucińska (2012), Łukasz Dzięcioł (2011) i Kamila Polit (2010).
Polskie filmy znajdą się w programie 11. edycji przeglądu filmów krótkometrażowych Short Film Corner. W programie Polish Shorts będzie można zobaczyć 12 tytułów, m.in. Zabicie ciotki Mateusza Głowackiego, Do serca twego Ewy Borysewicz, Lewą połowę twarzy Marcina Bortkiewicza i Lost Senses Grupy Smacznego. W programie Filmy ze Studia Munka znajdzie się 6 tytułów (m.in. Chłopcy Pawła Orwata i Odwiedziny Mateja Bobrika), natomiast w prezentacji Najlepsze filmy ze Szkoły Filmowej w Łodzi 2014 znalazło się 7 filmów, m.in. animacja Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek Karoliny Specht i Dom opieki Jakuba Stoleckiego.
W tym roku w Cannes w ramach targów filmowych Marche du Film zostaną pokazane 4 polskie filmy: Psie pole Lecha Majewskiego, Kamienie na szaniec Roberta Glińskiego, Chce się żyć Macieja Pieprzycy i Jack Strong Władysława Pasikowskiego.
67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes
Festiwal będzie mieć miejsce od 14 do 25 maja 2014 roku
Cannes