• Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Home
  • Magazine
  • Tour
  • Rejestracja
  • Start
  • Sztuki wizualne
  • Muzyka
  • Film
  • Teatr
  • Literatura
  • Fotografia
  • Design
  • Architektura
  • Historia
Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera, plakat (źródło: materiały prasowe)
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Laureaci Nagrody Publiczności AfryKamera

  • Joanna Płaszewska
  • 2014-05-15

Znani są laureaci plebiscytu publiczności 9. edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2014. W konkursie zwyciężyli Ming Nigeria i Cedric Ido.

Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera, plakat (źródło: materiały prasowe)
Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera, plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal w tym roku odbywał się w Warszawie, Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Koszalinie. Widzowie we wszystkich miastach głosowali na swój ulubiony film pełnometrażowy oraz krótkometrażowy. Zwyciężyły odpowiednio: Córki Delty Nigru reż. Mind Nigeria oraz Twaaga w reż. Cedric Ido.

Na platformie iplex.pl w zakładce afrykamera można obejrzeć kilka filmów tegorocznej i poprzedniej edycji.

Córki Delty Nigru to intymny filmowy portret życia codziennego bohaterek w tym roponośnym regionie, którym pomimo przeciwnościom losu udaje się wiązać koniec z końcem i rozwijać lokalną społeczność. W tle osobistych historii rozgrywa się walka z zanieczyszczeniem środowiska i problemami z powszechnym łamaniem praw człowieka, które wpływają na życie bohaterek. Film podkreśla też siłę i odporność zwykłych kobiet, przeciwstawiających się niesprawiedliwościom, stanowiącym ich codzienność. Kobiety z Delty Nigru nawigują na jej niespokojnych wodach i przejmują odpowiedzialność za własny los. Film zrealizowany przez same kobiety z Delty to niespotykana możliwość usłyszenia opowieści oczami samych zainteresowanych.

Przepięknie sfilmowany i zmontowany. Pomimo zanieczyszczenia Delta Nigru wciąż pozostaje pięknym miejscem, a opowieści kobiet są niesamowite i wciągające. (…) Ważny i skłaniający do myślenia film, który personalizuje nasze rozumienie Delty Nigru.

− Carmen McCain, Weekly Trust

Nagrodę Publiczności w kategorii Film Krótkometrażowy otrzymał szort Twaaga w reż. Cedrica Ido z Burkina Faso. W dniu zabójstwa legendarnego burkinaskiego przywódcy Thomasa Sankary, 8-latek Manu, miłośnik komiksów, potajemnie towarzyszy starszemu bratu Albertowi w tajemnym rytuale. Przekonany o tym, że owa magia zapewnia niezniszczalność, Manu postanawia powtórzyć rytuał i tym samym zamienić się w superbohatera. Film otrzymał również 400 Euro ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku uczestnicy festiwalu odkrywali Nigerię, kraj o niezwykłej kulturze, ale jednocześnie kraj podzielony i rozwarstwiony, w którym tradycja wciąż silnie oddziałuję na życie ludzi. Zaprezentowano trzy bloki krótkich metraży, mocną sekcją były dokumenty, w tym prezentujące współczesną sytuacje środowisk LGBT w niektórych krajach afrykańskich. Widzowie mogli zobaczyć życie codziennie w Ghanie, dzięki komediowemu ujęciu w filmie To wina hajsu, pierwszym musicalu nakręconym w ghanijskiej odmianie pidgin english. Złożono też symboliczny hołd Nelsonowi Mandeli, pokazując przy tej okazji film Mandela. Długa droga do wolności.

Oprócz pokazów filmowych, widzowie mogli uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących, poznając kulturę różnych krajów Afrykańskich. W Warszawie odbyły się warsztaty z pidgin english, warsztaty robienia zabawek afrykańskich, kulinarne, tańca oraz gry na bębnach. Odbyły się pokazy multimedialne i slajdowiska opowiadające o Ghanie, Nelsonie Mandeli, oraz o nigeryjskiej duchowości i podejściu do mody.

Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera
Od 23 do 27 kwietnia 2014 roku

Tags
  • Cedric Ido
  • Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera
  • Mind Nigeria
Poprzedni artykuł
Autor pracy: Stanisław Wejman (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Sztuki wizualne
  • Wystawy

Stanisław Wejman z Komedią horyzontalną w Oku dla sztuki

  • Katarzyna Kowalska
  • 2014-05-15
Wyświetl artykuł
Następny artykuł
Fot. Ewa Andrzejewska (źródło: materiały prasowe organizatora)
  • Fotografia
  • Wystawy

Jeleniogórska Szkoła Fotografii w Noc Muzeów

  • Katarzyna Kowalska
  • 2014-05-15
Wyświetl artykuł
Może Cię zainteresować
Jury 59 KFF, fot. Kamila Szatan (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

59. Krakowski Festiwal Filmowy

  • 2019-05-26
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Platynowe Lwy dla Krzysztofa Zanussiego

  • 2019-05-15
Kiedy Bóg śpi, reż. Till Schauder (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film
  • Muzyka

Kino, Wawel & rock and roll – Muzyka na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • 2019-05-15
Karol Radziszewski: Powidoki (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

  • 2019-05-10
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Zwycięzcy IV edycji konkursu filmowego #63PL

  • 2019-05-07
12. Mastercard OFF CAMERA – KONKURS POLSKI (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Film
  • Konkursy i nagrody

Laureaci 12. Mastercard OFF CAMERA

  • 2019-05-05
Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA (źródło: materiały prasowe)
Wyświetl artykuł
  • Festiwale
  • Film

12. Mastercard OFF CAMERA

  • 2019-04-25
Stanisław Jędryka, fot. Marcin Kułakowski/PISF
Wyświetl artykuł
  • Aktualności
  • Film

Zmarł Stanisław Jędryka

  • 2019-04-22

Archiwum News O.pl

© Ownetic 2020 / Polityka Prywatności

O nas

  • Archiwum

Wprowadź słowo kluczowe i naciśnij Enter.