Trzy projekty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zdobyły wyróżnienia w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013.
Monografia autorstwa Marii Zientary Krakowscy artyści i ich sztuka w latach 1939−1945 wydana przez Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zajęła pierwsze miejsce w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013. Wydawnictwo MHK zwyciężyło w kategorii Publikacje.
Monografia Krakowscy artyści i ich sztuka w latach 1939−1945 jest wynikiem wieloletniego programu muzealnego Trasa Pamięci, której filarem były kolejne oddziały muzeum, czyli Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Pomorska i Apteka pod Orłem. Książka uzupełnia historiografię Krakowa w okresie okupacji niemieckiej. Jest kompleksowym opracowaniem wiodących tendencji stylistycznych, wyróżniających się nurtów w sztuce krakowskiej z lat 1939−1945 oraz sztuce powstającej krótko po zakończeniu wojny, a także losów tworzących ją artystów krakowskich.
Wśród wyróżnionych znalazły się również dwa zeszłoroczne projekty Muzeum Historycznego. Projekt Udostępnienie i digitalizacja zbiorów 2D w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa zajął drugie miejsce w kategorii Digitalizacja i nowe technologie. Trzecim wyróżnionym projektem jest Konserwacja unikatowej części kolekcji kostiumów teatralnych ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zdobył on trzecią lokatę w kategorii Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury.
Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Jego celem jest wyłonione najwybitniejszych dokonań w sferze działalności muzealnej. Wyróżnienie w konkursie jest jedną z najwyższych form uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. W jury konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury, powołani przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Lista laureatów konkursu:
- Grand Prix Sybilla 2013: Muzeum Narodowe w Krakowie, Projekt rewitalizacji Oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie,
- Wystawy sztuki: Muzeum Narodowe w Szczecinie, 1913. Święto wiosny. Wystawa jubileuszowa w stulecie otwarcia Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie,
- Wystawy historyczne i archeologiczne: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Primus inter pares,
- Wystawy etnograficzne: Muzeum Historii Katowic, Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu,
- Wystawy przyrodnicze i techniczne: Muzeum Architektury we Wrocławiu, Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu,
- Przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej: Muzeum Wojska w Białymstoku, Akcja społeczno-kulturalna Wyrwa w pamięci,
- Edukacja: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Co ma koronka do wiatraka? Niderlandy,
- Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Konserwacja 86 witraży i zespołów witrażowych z kolekcji MNWr,
- Digitalizacja i nowe technologie: Muzeum Sztuki w Łodzi, Podszepty,
- Projekty naukowo-badawcze: Muzeum Sopotu, Sopocianie 1945−1948,
- Publikacje: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Krakowscy artyści i ich sztuka w latach 1939−1945,
- Inwestycje: Muzeum Narodowe w Krakowie, Rewitalizacja Oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013
Ogłoszenie wyników 14 maja 2014 roku
Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków