19 maja o godzinie 19.00 w Cafe Kulturalnej w Warszawie odbędzie się spotkanie Fryderyk Nietzsche o Jezusie. Fragmenty dzieł filozofa przeczyta Sławomir Grzymkowski. W dyskusji wezmą udział Stanisław Gromadzki oraz prof. Tadeusz Bartoś.
Fryderyk Nietzsche, zaprzysięgły wróg chrześcijaństwa – co naprawdę myślał o Jezusie? Oskarża chrześcijaństwo o nihilizm. Czy ma rację ? Chrześcijanie nienawidzą życia, tego życia. Liczy się tylko tamto. Chrześcijanie pogardzają wszystkim, co ludzkie. Są prawdziwymi nihilistami. Czy taki sens miała też nauka Jezusa? Czy on też mówił o miłości, a faktycznie nienawidził człowieka?
Spotkania w cyklu Maska Jezus odbywają się w jeden poniedziałek w miesiącu w Cafe Kulturalnej przy Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Autorem koncepcji i jego prowadzącym jest Tadeusz Bartoś – filozof, profesor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Opublikował m.in. Ścieżki wolności, Wolność, równość, katolicyzm, Jan Paweł II. Analiza krytyczna, W poszukiwaniu mistrzów życia, Koniec prawdy absolutnej.
Stanisław Gromadzki – filolog, filozof, aforysta, tłumacz i eseista. Współautor (z Jerzym Niecikowskim) antologii Nihilizm: dzieje, recepcja, prognozy, Warszawa 2001; przełożył książkę Karla Löwitha Od Hegla do Nietzschego. Rewolucyjny przełom w myśli XIX wieku, Wydawnictwo KR, Warszawa 2001. Przygotowuje książkę eseistyczną Zapiski lekkoducha (fragmenty publikowane w czasopismach). Od 2006 r. kieruje Wydawnictwem Wydziału Filozofii i Socjologii UW. Wybrał i opracował (samodzielnie lub z innymi osobami) teksty do siedemnastu numerów kwartalnika Przegląd Filozoficzno-Literacki. Zajmuje się myślą Nietzschego, filozofią kultury, filozofią literatury, tzw. warszawską szkołą historii idei oraz komparatystyką.
Maska Jezus: Fryderyk Nietzsche o Jezusie
19 maja 2014 roku, godz. 19.00
Cafe Kulturalna w Warszawie