24 maja od godziny 14.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbywać się będzie sesja zatytułowana TypoPolo, TypoAktywizm, TypoHistoria.
Co to jest TypoPolo i skąd się wzięło? W jaki sposób dziś rozwija się niezależna grafika użytkowa? Co inspiruje młodych grafików i do jakich tradycji chcieliby się odwoływać?
Sesja TypoPolo, TypoAktywizm, TypoHistoria ukaże źródła, konteksty i inspiracje młodej niezależnej grafiki użytkowej w Polsce. Przybliży również nowe, pozaestetyczne obszary, w których grafika użytkowa rozwija się dziś, zwracając się ku kwestiom społecznym, lokalnemu kontekstowi, powołując i stymulując małe oddolne inicjatywy służące odradzaniu się zagubionych przedwojennych tradycji rzemieślniczych. Stąd refleksja nad rolą i funkcją projektanta i projektowania, jego odpowiedzialności za i wobec czasów, w których żyje.
Sesja poświęcona jest zagadnieniom typografii, historii szyldziarstwa, miejskiego aktywizmu i alternatywnym praktykom dziajnerskim.
Program:
- 14.00 TypoPolo − źródła, konteksty, inspiracje, Hakobo. Wykład wprowadzający do zjawiska TypoPolo, pokazujący źródła, inspiracje i nawiązania, które stymulują poszukiwania związane z amatorskim, samorzutnym projektowaniem graficznym.
- 15.00 TypoAktywizm − działania miejskie, alternatywny sposób przekazywania wiedzy i typografia, prowadzenie: Marian Misiak. W 2013 roku doszło do bezprecedensowej współpracy galerii BWA Dizajn we Wrocławiu, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji i typografów. Pokłosiem akcji jest publikacja Typoaktywizm − przewodnik. Wrocławskie cyfry taborowe, która poza zawartą w niej dokumentacją projektu jest również małym instruktarzem podobnych oddolnych inicjatyw. Typoaktywista to aktywna jednostka, członek nieformalnego ruchu społecznego, który poprzez działania grupowe dąży do dokonania realnej zmiany w obszarach kultury wizualnej. W wykładzie Marian Misiak zaprezentuje projekt i przedstawi książkę Typoaktywizm − przewodnik. Wrocławskie cyfry taborowe.
- 15.30 Warszawa Do Usług − projektowanie dla warzywniaka, wykład: Ewa Zielińska i Franciszek Cieślak (Stowarzyszenie Kulturotwórcze Miastodwa). Wykład będzie poświęcony projektowaniu graficznemu w zaniedbanej przestrzeni publicznej. Sklepy drobnych przedsiębiorców, małe punkty usługowe w dużej mierze tworzą wizualny charakter miasta, ale dobre projektowanie do takich miejsc trafia bardzo rzadko. Czy można to zmienić? Czy projektowanie może być formą zaangażowania społecznego? Jakie są możliwości, ograniczenia i wyzwania dla takich działań? Wykład będzie połączony z zapowiedzią serwisu www.douslug.org.
- 16.30 Zawód: szyldziarsto! Jolanta Sieczkowska, dyplomowany czeladnik w rozmowie z Marianem Misiakiem. Jolanta Sieczkowska wykonywała szyldy, napisy reklamowe na szybach i dekoracje witrynowe w Warszawie od końca lat siedemdziesiątych. Zatrudniona w pracowni dekoratorskiej przy ulicy Foksal zdobyła umiejętności liternicze, które kilka lat później pozwoliły jej uzyskać dyplom Izby Rzemieśliniczej w rzemiośle szyldziarskim. Jak wyglądał dzień z życia osoby wykonującej tą profesję? Jak wyglądała wtedy Warszawa w oczach malarki liter? Ile zmarnowanych godzin pracy mogła przysporzyć niewinna literówka? Jolanta Sieczkowska odsłoni warsztat pracy dyplomowanego szyldziarza.
- 17.00 TypoPolo i co dalej? Dyskusja panelowa z udziałem: Mariana Misiaka, Stowarzyszenie MiastoDwa, galeria Dizajn BWA Wrocław, Anna Zabdyrskiej. Prowadzenie: Rene Wawrzkiewicz.
Franciszek Cieślak (Stowarzyszenie Kulturotwórcze Miastodwa) − grafik i programista. Studiował na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Zajmuje się projektowaniem komunikacji i identyfikacji wizualnej, oraz projektowaniem strategicznym.
Michał Grzegorzek (galeria Dizajn BWA Wrocław) − absolwent Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Animator, aktywista, producent wydarzeń artystycznych. Współautor koncepcji Sekretnego Kina. Redaktor magazynu Biuro. Na stałe związany z galerią Dizajn – BWA Wrocław. W 2013 roku był kuratorem sceny artystycznej BASK oraz współautorem koncepcji BASK 2013. W 2011 roku był nominowany do Szczytu Kultury – nagrody przyznawanej przez portal G-Punkt dla najlepszego animatora kultury na Dolnym Śląsku.
Hakobo − projektant, plakacista. Według Johna Fostera, autora książki New Masters of Poster Design: Poster Design for the Next Century, należy do pięćdziesięciu najważniejszych obecnie plakacistów na świecie. Tworzy identyfikacje wizualne dla Pogo, Festiwal Łódź Design, Wyborowa i in. Interesują go działania na pograniczu sztuki i dizajnu. Współpracuje z instytucjami kultury m.in. z Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerią Design – BWA Wrocław. Wśród jego prac znaleźć można zarówno zdyscyplinowane, proste kompozycje, jak i realizacje wynikające z fascynacji kamuflażem, graficznym noizem i estetyką nadmiaru.
Marian Misiak − absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim i projektowania krojów pism na Wydziale Typografii i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie w Reading (UK). Jest freelancerem, zajmującym się projektowaniem krojów pism i projektowaniem graficznym, inwestuje w badania kultury wizualnej.
Katarzyna Roj (galeria Dizajn BWA Wrocław) − absolwentka Filozofii i Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego; kierowniczka galerii Dizajn – BWA Wrocław, kuratorka wystaw monograficznych projektantów, m.in. Fontarte (Magdalena i Artur Frankowscy), Hakobo (Jakub Stępień), Łukasza Palucha. Autorka programu edukacyjnego Teraz Dizajn! i kuratorka sceny artystycznej MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.
Stowarzyszenie Kulturotwórcze Miastodwa −stowarzyszenie skupiające projektantów i socjologów. Pomaga socjologom działać kreatywnie, a dizajnerom odnaleźć się w kontekście społecznym. Bada miasto, eksperymentuje i wdraża realne rozwiązania. Obecnie Miastodwa zajmuje się problemem projektowania graficznego w przestrzeni miejskiej, dotyczącym zwłaszcza drobnej przedsiębiorczości.
Rene Wawrzkiewicz − projektant, researcher i kurator dizajnu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współtwórca Mamastudio (2001-2008), jednego z pierwszych niezależnych studiów dizajnerskich w Polsce. Współzałożyciel ogólnopolskiego stowarzyszenia grafików projektantów (STGU) oraz Pracowni Krytyki Dizajnu − think tanku zajmującego się kulturą dizajnu. Nauczyciel i kierownik specjalności Communication Design w School of Form w Poznaniu.
Anna Zabdyrska − projektantka, kuratorka i autorka wystaw. Studiowała na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako projektantka grafiki współpracuje intensywnie z Małopolskim Instytutem Kultury tworząc i ilustrując kwartalnik Autoportret. Współpracuje z Zamkiem Cieszyn jako projektantka i kuratorka. Od 2011 roku pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
Ewa Zielińska (Stowarzyszenie Kulturotwórcze Miastodwa) − socjolożka i mediatorka. W ramach przygotowań do doktoratu na UW prowadzi badania nad projektowaniem partycypacyjnym przestrzeni wspólnych. Współpracowała z Polskim Towarzystwem Socjologicznym przy projekcie wzorcowych konsultacji społecznych dla przestrzeni wielkomiejskich
TypoPolo, TypoAktywizm, TypoHistoria
24 maja 2014 roku, od godziny 14.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Warszawa