22 maja o godzinie 16.30 w Żydowskim Muzeum Galicja odbędzie się spotkanie z Janiną Ochojską, szefową Polskiej Akcji Humanitarnej.
W maju, w ramach cyklu wykładów jubileuszowych Dekada zmian w Żydowskim Muzeum Galicja organizatorzy zapraszają na spotkanie z Janiną Ochojską, założycielką i prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej, jednej z najprężniej działającej organizacji pozarządowej w Polsce.
Swój życiowy cel odkryła we Francji, dokąd trafiła na operację w 1984 roku. Tam po raz pierwszy zetknęła się z ideą funkcjonowania organizacji humanitarnej – EquiLibre, w której pracowała jako wolontariuszka. Koordynowała francuską pomoc medyczną i żywnościową dla polskich szpitali oraz organizowała konwoje wparcia dla Bośni.
Zapragnęła przenieść działania humanitarne na rodzimy grunt i zainspirować Polaków, jak dbać o najbardziej potrzebujących. Z inicjatywy Alaina Michel, z pomocą prof. Zbigniewa Chłapa, Bogdany Pilichowskiej i właśnie Janki powstała Polska Fundacja EquiLibre. Jej celem było rozdzielanie w Polsce pomocy zagranicznej oraz propagowanie wzorów samoorganizacji społecznej. Janka była inicjatorką pierwszego konwoju z pomocą humanitarną do Sarajewa. Dwa lata później postanowiła uniezależnić się od EquiLibre. Wykorzystując zdobyte doświadczenie, założyła Fundację Polska Akcja Humanitarna. Zorganizowała pierwszą polską misję pomocy w Kosowie, potem w Czeczenii, Iraku, Iranie, Libanie, na Sri Lance, w Afganistanie, Sudanie, Darfurze i Autonomii Palestyńskiej.
Spotkanie, poza prezentacją działania Polskiej Akcji Humanitarnej, będzie okazją do refleksji, jak na przestrzeni 25 lat wolnej Polski, 10 lat funkcjonowania w Unii Europejskiej, zmieniło się działanie i postrzeganie instytucji pozarządowych w Polsce.
Na spotkanie wstęp wolny.
Dekada zmian: spotkanie z Janiną Ochojską
22 maja 2014 roku, godzina 16.30
Żydowskie Muzeum Galicja
Ul. Dajwór 18
Kraków