Galeria Fibak oraz Galeria Lewandowski zapraszają na wernisaż wystawy Sam Havadtoy pt. Niczego nie żałuję, 12 czerwca w Galerii Fibak.
Havadtoy jest angielskim artystą pochodzenia węgierskiego, przez większość życia związanym z Nowym Jorkiem i tamtejszą sceną artystyczną lat 70-tych i 80-tych. Havadtoy przyjaźnił się i współpracował z czołowymi twórcami sztuki i muzyki, takimi jak: Yoko Ono, John Lennon, Andy Warhol, David Bowie i Keith Haring.
Ta podwójna tożsamość widoczna jest w jego sztuce. Oczywiście dziki, bezczelny i zabawny amerykański pop-art miał swoje odzwierciedlenie w jego stylu, ale Havadtoy był również pod ogromnym wpływem frustracji wolnościowych i oczekiwań wobec sztuki wschodnioeuropejskiego petit-bourgeois. Miłośnicy sztuki w Europie Środkowej i Wschodniej są wyjątkowo wrażliwi na twórczość Havadtoya, ponieważ jego koncepcja sztuki podnosi wszystkie problemy, z którymi borykają się środowiska artystyczne w tej części Europy. Sztuka Havadtoya stanowi intrygujące/ambitne połączenie klapsa w twarz amerykańskiego Pop-Artu z zahamowanym, skrytym, stłumionym i pełnym hipokryzji wschodnioeuropejskim życiem: życie w bólu i niepokoju przykryte jest u artysty zgrabnym haftem.
Sam Havadtoy urodził się w Londynie w 1952 roku w rodzinie węgierskich emigrantów. Wraz z bliskimi wrócił na Węgry w 1956 roku, ale nie miał już możliwości powrotu do Anglii. W 1971 roku Sam zdecydował się wyemigrować do Wielkiej Brytanii nielegalnie, przez Jugosławię. Rok później, w 1972 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie osiadł na stałe. W 1978 roku założył Sam Havadtoy Gallery and Interior Design Studio i zaprzyjaźnił się z Yoko Ono, Johnem Lennonem, Davidem Bowie, Andym Warholem, Keithem Haringiem, Georgem Condo, Donaldem Baechlerem i wieloma innymi artystami.
Najbardziej monumentalna rzeźba z brązu w twórczości Keitha Haringa – Skrzydlaty Ołtarz – powstała we współpracy z Samem. Wiele lat później Havadtoy podarował to rzadkie dzieło Ludwig Museum w Budapeszcie i w ten sposób Skrzydlaty Ołtarz stał się częścią tamtejszej ekspozycji stałej. W 1992 roku Sam Havadtoy otworzył słynną Galerię ’56 w Budapeszcie, gdzie wystawiał prace Keitha Haringa, Andyego Warhola, Agnes Martin, Cindy Sherman, Kiki Smith, Roberta Mapplethorpe, Rossa Blecknera, Donalda Sultana, Donalda Beachlera. W galerii prezentowane były również prace znakomitego węgierskiego artysty László Moholy-Nagy. W 2000 roku Sam wrócił do Europy. Obecnie dzieli swoje życie pomiędzy Bratysławę, Szentendre na Węgrzech i Ligurię we Włoszech.
Wystawa Niczego nie żałuję – Sam Havadtoy
Wernisaż będzie mieć miejsce 12 czerwca 2014 roku, o godzinie 18.00
Ekspozycja będzie czynna od 12 czerwca do 31 lipca 2014 roku
Galeria Fibak
ul. Krakowskie Przedmieście 5
Warszawa