Rusza pierwszy w Polsce projekt finansowania społecznościowego budowy modelowego, ekologicznego domu z drewna, słomy i gliny w Nowym Kawkowie na Warmii.
Celem pomysłodawców i realizatorów projektu – Weroniki Siwiec i Stanisława Kamionki – jest stworzenie alternatywy wobec współcześnie dominujących tendencji w architekturze mieszkaniowej.
Chcemy udowodnić, że dom może być samowystarczalny, tradycyjne techniki nie zawodzą, są tanie i ogólnodostępne, a najważniejszym składnikiem udanego projektu są pomocni ludzie – dom powstanie dzięki pomocy osób chętnych do zaangażowania się nie tylko na etapie tworzenia projektu, ale również jego budowania. Po zakończeniu budowy opublikujemy całą dokumentację, poradnik oraz film dokładnie opisujący cały proces, tak aby każdy kto zechce, mógł na tej podstawie wybudować własny dom − mówi Weronika Siwiec, która realizuje projekt Budujemy Dom w ramach pracy magisterskiej na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Projekt łączy nowoczesną, świeżą formę z tradycyjnymi technikami i materiałami budowlanymi – technologia modułów słomianych zapewni doskonałą izolacyjność, zaś gliniane tynki, filtrując powietrze, stworzą przyjemny i zdrowy mikroklimat we wnętrzu domu. Niewielka powierzchnia (25m²) umożliwi postawienie domu bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę, natomiast odpowiedni projekt wnętrza zapewni komfortową przestrzeń do życia dla dwóch osób.
Projekt zostanie sfinansowany za pomocą mechanizmu finansowania społecznościowego (crowdfundingu) poprzez platformę Mintume, integrującą rynek produktów i usług ekologicznych i społecznych, umożliwiającą sprzedaż, finansowanie oraz rozwój nowych produktów i usług.
Całość dokumentacji zostanie udostępniona publicznie dla wszystkich zainteresowanych, zaś po ukończeniu budowy każdy kto zechce, będzie mógł obejrzeć gotowy dom. Postępy w realizacji projektu Budujemy dom można śledzić na stronie projektu oraz na profilu na facebooku, a wesprzeć projekt finansowo – na profilu kampanii.
Dom powstanie w lipcu i sierpniu na terenie lawendowego pola – największej w Polsce plantacji lawendy prowadzonej przez Joannę Posoch, która w czerwcu zainauguruje również działalność Lawendowego Muzeum Żywego, również utworzonego w oparciu o finansowanie społecznościowe.
Budujemy dom
Od czerwca do sierpnia 2014 roku
Nowy Kawków