Od 27 czerwca w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. W stronę instytucji krytycznej.
W stronę instytucji krytycznej to projekt interdyscyplinarny, na który składają się wystawa, rezydencje artystyczno-badawcze, publikacja oraz szereg działań o charakterze krytyczno-edukacyjnym, związanych z zagadnieniem krytyki instytucjonalnej i nowej muzeologii. Punktem wyjścia zadania jest Galeria Miejska Arsenał jako publiczna instytucja sztuki współczesnej, jej sposoby funkcjonowania oraz status, które w ostatnich miesiącach były głośno komentowane w Poznaniu i w środowiskach twórczych całej Polski. Koncepcja projektu odnosi się do praktyk artystycznych i praktyk środowiska kuratorów, krytyków i edukatorów sztuki, które to praktyki zostały w historii sztuki i kultury określone mianem krytyki instytucjonalnej. Poddając pod namysł te praktyki, przemyślenia i historię artystyczno-krytycznych działań rozpatrujących rolę instytucji sztuki w rzeczywistości społecznej, realizujemy przedsięwzięcie, które konstytuować może podstawy do rewizji i przemyślenia form i sposobów działania Galerii Miejskiej Arsenał obecnie i w przyszłości.
Projekt zakłada współpracę przedstawicieli różnych dziedzin sztuki, kultury i nauki, gdzie działania artystyczne zajmą główne miejsce w programie, a sztuki wizualne będą jego nadrzędnym elementem. Zaprosiliśmy artystów oraz badaczkę kultury na kilkutygodniową rezydencję w Poznaniu, gdzie będą mogli oni przyjrzeć się z bliska funkcjonowaniu Arsenału i otaczającemu go pejzażowi kulturalnemu miasta. Pobyt na miejscu przyczyni się do głębszego wniknięcia w problematykę zadania, natomiast fakt, że będą to osoby spoza Poznania, pozwoli ocenić sytuację świeżym okiem. Jednocześnie przebywając w samej galerii, będą mogli obserwować pracę jej pracowników, codzienny tryb pracy instytucji. Zostaną podjęte tematy zazwyczaj nieobecne, niewidzialne w obiegu sztuki, związane z produkcją prac, aranżacją, pracą fizyczną, dokumentacją i archiwizacją.
Jednocześnie w tym samym czasie będą odbywały się spotkania z kuratorami, krytykami sztuki, pedagogami i artystami poświęcone krytyce instytucjonalnej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji i roli Galerii Miejskiej Arsenał. Rezultatem tych spotkań oraz rezydencji będzie wystawa oraz publikacja w formie książki. Na wystawie zostaną zaprezentowane projekty zaproszonych na rezydencję artystów oraz innych twórców zaproszonych do współpracy przez kuratorki projektu. Będą to w znacznej mierze prace o charakterze site-specific. Publikacja zostanie wydana po zakończeniu wystawy, a znajdą się w niej teksty dotyczące krytyki instytucjonalnej, omawiające zjawisko zarówno w polu sztuki polskiej, jak i zagranicznej. Wystawa zostanie zbudowana w oparciu o szczegółowe koncepcje wypracowane przez artystów przebywających na rezydencji, a dotykające historii Arsenału, jego społecznej funkcji oraz roli w środowisku kulturalnym Poznania. Aranżacją ekspozycji zajmie się Magdalena Siemienowicz, która wspólnie z artystami spróbuje zmienić kody percepcyjne pozostające w strukturze samego budynku, jego przestrzennym modelu, by w ten sposób rozbroić negatywne stereotypy weń wpisane.
Odwołując się do historii zagadnienia krytyki instytucjonalnej, naszym celem jest nie tylko weryfikacja dotychczasowych strategii, ale przede wszystkim wypracowanie nowych form działania Arsenału oraz w przyszłości również innych instytucji kultury w Polsce, w ramach istniejącej struktury administracyjnoprawnej. Chcemy zreformować myślenie o instytucjach kultury oraz spowodować bardziej świadome i aktywne uczestnictwo w świecie sztuki.
Uczestnicy projektu: Wojciech Doroszuk, Rafał Jakubowicz, Katarzyna Krakowiak, Jakub Szczęsny, Ewa Toniak, Zorka Wollny
Aranżacja wystawy: Magdalena Siemienowicz
Kuratorki projektu: Anna Czaban, Sylwia Czubała, Magdalena Popławska, Karolina Sikorska
W stronę instytucji krytycznej
Wernisaż: 27 czerwca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 17 sierpnia 2014 roku
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu