Polska premiera opery Francesca da Rimini, jednego z najważniejszych ostatnich dzieł muzycznych Sergiusza Rachmaninowa, zostanie wystawiona w Gdańsku w ramach Świętojańskich Wieczorów Muzyki Operowej już 21 i 22 czerwca w Centrum św. Jana.
Libretto opery oparte jest na V pieśni z Boskiej Komedii Dantego. Główną bohaterką jest Francesca da Rimini, która dopuściwszy się grzechu zmysłowości z innym mężczyzną, zostaje zamordowana przez zdradzonego męża. Jako, że Francesca spotykana jest w piekle, już od pierwszych nut orkiestra rozpościera wizję cierpienia spotęgowanego wyciem potępionych dusz. Rachmaninow odmierza czas opery innym rytmem niż powierzone mu libretto, dzięki czemu dzieło pełne jest wspaniałych tematów i urzekających melodii, subtelnie przenikniętych duchem miłości.
Przedsięwzięcie realizowane jest przez młodych wykonawców, artystów śpiewaków, muzyków i plastyków. Muzyczną stroną dzieła zajmie się doświadczony dyrygent młodego pokolenia a zarazem pomysłodawca projektu Rafał Kłoczko. Inscenizacji spektaklu podjęła się Natalia Kozłowska, pochodząca z trójmiasta niezwykle utalentowana reżyserka młodego pokolenia, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. W ramach projektu rozstrzygnięty został wśród studentów wydziału grafiki gdańskiej ASP konkurs na plakat do wydarzenia.
Ideą przedsięwzięcia jest umożliwienie młodym, wybitnie utalentowanym adeptom sztuki współpracy artystycznej, której owocem będzie polska premiera tak rzadko grywanego na świecie dzieła Rachmaninowa.
Rafał Kłoczko, pomysłodawca i dyrygent projektu, na co dzień komponuje i dyryguje, założyciel orkiestry symfonicznej TUTTA FORZA, dyrektor artystyczny Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej, dyrygent Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. Półfinalista Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Operowych BLUE DANUBE 2013 w Bułgarii. Współpracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą (m.in. Opera Bałtycka, Opera Narodowa, Sinfonia Baltica, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Koszalińska). Poprowadził szereg dzieł symfonicznych i operowych (m.in. Gianni Schicchi, Suor Angelica, Il tabarro, Le Villi G. Pucciniego, Aleko S. Rachmaninowa, Weksel Małżeński G. Rossiniego czy Verbum Nobile S. Moniuszki), a także szereg prawykonań muzyki współczesnej (koncerty kompozytorskie w Toruniu, Koncerty Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, festiwal PROBALTICA). Sztuki dyrygenckiej uczył się pod okiem takich dyrygentów jak Marco Guidarini, Wojciech Michniewski, Rafał Delekta, Gabriel Chmura czy Colin Metters. Za całokształt działalności otrzymał szereg stypendiów i nagród artystycznych, jeszcze jako student został uznany za Najlepszego Studenta RP w Kategorii „Sztuka”, a w sezonie 2013/2014 został laureatem programu dyrygent-rezydent Instytutu Muzyki i Tańca.Kierownik Muzyczny/Dyrygent: Rafał Kłoczko
Reżyseria: Natalia Kozłowska
Orkiestra symfoniczna: TUTTA FORZA
Francesca da Rimini
21 i 22 czerwca 2014 r., godz. 19.00
ul. Świętojańska 50, Centrum św. Jana
Gdańsk