Po Sklepach cynamonowych oraz Sanatorium pod klepsydrą Wydawnictwo MG proponuje kolejną książkę ilustrowaną grafikami Bruno Schulza – Proces Franza Kafki, który ukaże się 25 sierpnia.
Bruno Schulz był pod ogromnym wpływem prozy Kafki. Nic więc dziwnego, że podjął się tłumaczenia jego najsłynniejszej książki.
Impulsem do napisania Procesu było dla Kafki zerwanie z narzeczoną. Pisarz planował początkowo opowiadanie o konflikcie ojca z synem, jednak w trakcie pracy książka urosła do rangi utworu, jaki znamy dziś. Głównym bohaterem jest kawaler, Józef K. Pewnego dnia budzi go wtargnięcie do jego pokoju dwóch urzędników, którzy – choć nie popełnił żadnego wykroczenia – informują go, iż został aresztowany. Pozwalają mu zresztą prowadzić normalne życie, z tym że cały czas musi być do dyspozycji sądu. Od tej chwili życie Józefa K. staje się pasmem absurdalnych zdarzeń.
Siłą tej opowieści jest jej niezwykła atmosfera. O ponurych, absurdalnych sytuacjach mawiamy dziś, że są kafkowskie. Nieokreśloność winy Józefa K. pokazuje, że każdy z nas może być osądzony. Jest to też niewątpliwie opowieść o totalitaryzmie, przy czym instytucją totalitarną staje się sąd, który odbiera bohaterowi prawo do obrony.
Powieść obrosła ogromną liczbą odczytań i interpretacji – pisano, że mówi o samotności, o winie i karze, o odpowiedzialności za własne życie (Erich Fromm), o bezsilności wobec losu. Wszystkie te tematy są nadal niezwykle aktualne.
I pomyśleć, że nie moglibyśmy czytać Procesu, gdyby przyjaciel Kafki posłuchał umierającego pisarza, który żądał spalenia wszystkich pozostawionych przez siebie papierów.
Franz Kafka Proces
Ilustracje: Bruno Schulz
Premiera: 25 sierpnia 2014 roku
Wydawnictwo MG