W sierpniu nakładem Wydawnictwa Bosz ukazał się album Warszawa lata 40., prezentujący odnowione fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Książka zawiera kilkaset niepublikowanych dotąd zdjęć, które łamią stereotyp powojennej Warszawy, pokazując odradzającą się z ruin stolicę jako miasto pełne nadziei, ruchu i energii. To pierwsza pozycja z serii Foto Retro – cyklu, który w nowoczesnej szacie graficznej ukazuje fotograficzny zapis powojennej historii Polski.
Warszawa lata 40. jest opowieścią o stolicy podzieloną na pięć wypełnionych zdjęciami rozdziałów. Każdy z nich przedstawia miasto z odmiennej perspektywy. Album rozpoczyna rozdział Powroty, czyli zbiór zdjęć Warszawy zrujnowanej wojenną apokalipsą, pustyni, po której krążą zagubione sylwetki ocalonych. Druga część – Odbudowa – skupia się na wspólnocie zaangażowanych w odnowę stolicy robotników, architektów i studentów. Rozdział Ruch to fotografie Warszawy dynamicznej, szybko rozwijającej się, w której stukot kopyt po bruku coraz częściej zagłuszany jest przez warkot silników. Część Od nowa ukazuje miasto w obliczu socrealizmu. Zdjęcia przedstawiają tłumne wiece, nowe placówki publiczne i zawody sportowe. Zamykające album Życie jest z kolei obrazem warszawskiej codzienności – zawiera m.in. portrety spacerujących elegantek i elegantów, gazeciarzy czy pucybutów.
Fotografie opatrzono komentarzami uzupełniającymi sferę wizualną, album rozpoczyna zaś wstęp Danuty Szaflarskiej. Jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych wspomina stolicę dźwigającą się z popiołów, trudności codziennego życia, a także pełny młodzieńczej werwy entuzjazm warszawiaków.
Album jest pierwszą pozycją z cyklu Foto Retro. Seria prezentować będzie nieznane zdjęcia wyselekcjonowane z bogatego archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego. W cyklu ukażą się również książki przedstawiające Warszawę w kolejnych dekadach. O latach 50. opowie Krystyna Sienkiewicz, a w lata 60. wprowadzi czytelników Beata Tyszkiewicz. Celem cyklu Foto Retro jest odświeżenie wizualnej pamięci Polaków.
Warszawa lata 40.
Premiera: sierpień 2014 roku
Słowo wstępne: Danuta Szaflarska
Projekt graficzny: Justyna Czerniakowska
Wydawnictwo Bosz