Zakończono prace budowalno-adaptacyjne historycznego Dworca Morskiego. W pierwszej połowie 2015 roku Dworzec Morski stanie się siedzibą jedynego w kraju Muzeum Emigracji.
Gmach od początku swojego istnienia był związany z podróżowaniem – zbudowany w 1933 roku Dworzec przez lata służył obsłudze ruchu emigracyjnego i to stąd setki tysięcy ludzi wyruszało w świat. Tu łączyło się wiele szlaków z kraju i z zagranicy, tu cumowały legendarne polskie transatlantyki na czele z MS Batory.
Dworzec Morski został poważnie uszkodzony podczas wojny, kiedy w wyniku bombardowań ucierpiała północno-zachodnia część budynku. Przez kolejne 70 lat bryła budynku nosiła bliznę w postaci charakterystycznej asymetrii. W 1990 roku został wpisany do Rejestru Zabytków.
Prace remontowo-adaptacyjne w Dworcu Morskim i przylegającym do niego Magazynie Tranzytowym trwały od maja 2013 roku a realizowane były według projektu firmy ae fusion Studio z Krakowa. Zakładał on odbudowę zgodnie z planami z roku 1933 wraz z brakującym północno-zachodnim narożnikiem, jak i zaadaptowanie tego zabytkowego budynku do zupełnie nowej roli.
Zmianie uległa elewacja od strony wody – szklana tafla zastąpiła pierwotnie murowaną ścianę, nadając 80-letniemu budynkowi nowoczesny i lżejszy wygląd. Wzniesiono także stalową konstrukcję oryginalnego punktu widokowego – przeszklonego tunelu wychodzącego z Magazynu Tranzytowego. Kładka stanowi architektoniczne i symboliczne nawiązanie do historycznego trapu, jakim opuszczający Dworzec pasażerowie wchodzili na pokład statków.
Dialog z przeszłością prowadzony jest także poprzez przywrócenie fasadzie i wnętrzu oryginalnej, polskiej symboliki – m.in. na frontową elewację powróciły płaskorzeźby polskich orłów, które zostały zdarte podczas wojny.
Muzeum Emigracji w Gdyni
Otwarcie: I połowa 2015 roku