Książka Na fali. Portret biograficzny Stanisławy Fleszarowej-Muskat autorstwa Krystyny Świerkosz ukazała się w marcu 2014.
Nazywano ją kolską marynistką, muzą Sopotu, a także Rodziewiczówną czterdziestolecia. Nie było chyba dziedziny literatury, w której nie próbowałaby swych sił. Tworzyła opowiadania, dramaty, libretta, słuchowiska radiowe, ale przede wszystkim – z czego jest najbardziej znana – powieści. Stanisława Fleszarowa-Muskat, bo o niej mowa, to jedna z najpoczytniejszych pisarek PRL-u. Opisania jej życia i twórczości podjęła się Krystyna Świerkosz, czego efektem jest książka Na fali. Portret biograficzny Stanisławy Fleszarowej-Muskat.
Jak stwierdza autorka:
informacje na temat życia Fleszarowej przypominały do niedawna rozsypane puzzle jakiejś biograficznej układanki.
Krystynie Świerkosz udało się je ułożyć, dzięki czemu powstało pierwsze opracowanie życia i twórczości autorki Lata nagich dziewcząt. Autorka nie tylko zrekonstruowała poszczególne okresy, jakie w swym życiu przechodziła Stanisława Fleszarowa-Muskat, ale rozprawiła się również z funkcjonującymi na jej temat mitami. Chodzi m.in. o przynależność pisarki do PZPR czy jej wojenny wyjazd do Lwowa, któremu nadawano charakter ucieczki. Książka Świerkosz prowadzi czytelnika przez dzieciństwo, które spędziła Fleszarowa w rodzinnym Kole, lata wojennej tułaczki, przymusową pracę w Niemczech i powojenne życie na Wybrzeżu. Świerkosz analizuje także jej warsztat pisarski i zastanawia się, co było przyczyną fenomenu popularności takich książek jak Pozwólcie nam krzyczeć czy Kochankowie róży wiatrów.
Krystyna Świerkosz jest bibliologiem, zajmującym się naukowym opracowywaniem dorobku literackiego i artystycznego pisarzy. Od ponad 20 lat jej działalność naukowa skupia się wokół dorobku literackiego, jaki pozostawiła po sobie Stanisława Fleszarowa-Muskat. Jak sama przyznaje, prace nad jej twórczością stanowiły długotrwały proces oznaczający setki poszukiwań bibliograficznych, opracowanie bio-bibliografii pisarki czy kolacjonowanie tekstów jej utworów. Niedawno ukazał się opracowany przez nią kolejny tom Katalogu rękopisów BG PAN (t. 5, Warszawa 2014), na którego zawartość złożyły się m.in. okupacyjne dokumenty przekazane w depozyt Biblioteki przez Fundację im. S. Fleszarowej-Muskat w Sopocie.
Krystyna Świerkosz
Na fali. Portret biograficzny Stanisławy Fleszarowej-Muskat
Premiera: marzec 2014 roku
Wydawnictwo Oskar