21 września rozpocznie się 4 edycja Mediations Biennale – największa w Europie Środkowo-Wschodniej międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej, w ramach której miasto ugości wybitnych artystów z całego świata, pokaże ich różnorodne prace, a Aleja Marcinkowskiego stanie się Aleją Sztuki.
Tegoroczna edycja, której dyrektorem artystycznym jest Tomasz Wendland odbywać się będzie pod hasłem When Nowhere Becomes Here (Kiedy Nigdzie staje się Tutaj). W programie przede wszystkim sztuka współczesna we wszystkich jej formach, umiejscowiona wokół Alei Sztuki – w Muzeum Narodowym, Bibliotece Raczyńskich, Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Bazarze Poznańskim, i ARTykwariacie, Centrum Handlowym Galeria MM, jak również w przestrzeniach Centrum Kultury Zamek, Galerii U Jezuitów i na fasadzie Nowej Synagogi. To tam będzie można spotkać 3 różne światy tworzone przez 4 kuratorów: wystawy Berlin Heist (kuratorzy Shaheen Merali i Kerimcan Guleryuz), Shifting Africa (kurator Harro Schmidt) i Limits of Globalization (Granice Globalizacji) w ramach projektu Polish Art Tomorrow (kurator Sławomir Sobczak).
Każda z wystaw opowie inną historię, związaną z miejscem, z którego pochodzi, każda z nich przybliży nas do źródła, pokaże różnorodność kulturalną, społeczną, artystyczną, ekonomiczną czy geopolityczną w kontekście postglobalnej rzeczywistości. Za sprawą sztuki współczesnej, posługującej się językiem uniwersalnym, odnoszącym się do zmysłowości, będziemy mogli choć na chwilę znaleźć się u źródła artystycznego konceptu, a nieokreślone Nigdzie, stanie się na czas biennale osiągalnym, zapraszającym Tutaj. Za pośrednictwem twórców i ich prac – obrazów, filmów, instalacji, fotografii czy performance to, co pozornie odległe kulturowo, okaże się bliższe, a to, co wydawać by się mogło znane / sąsiedzkie, pozwoli zaskoczyć odbiorcę.
4. Mediations Biennale
Wydarzenie odbędzie się w dniach od 21 września do 26 października 2014 roku
Poznań