Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do zwiedzania wystawy czasowej Kościół Krakowski 1939–1945, prezentowanej w oddziale Fabryka Emalia Oskara Schindlera od 1 października do 28 grudnia.
Wystawa jest ważnym, w pewien sposób prekursorskim projektem, stanowi bowiem pierwszą próbę przedstawienia losów Kościoła Krakowskiego w czasie II wojny światowej za pomocą środków muzealnych.
Ideą przewodnią wystawy jest przedstawienie za pomocą wybranych eksponatów najważniejszych wątków z historii kurii krakowskiej ze szczególnym podkreśleniem roli wybitnej postaci tego okresu – arcybiskupa Adama Sapiehy. Wystawa ukaże również martyrologię duchowieństwa krakowskiego w czasie wojny, rolę Kościoła w życiu Krakowian czasu wojny i okupacji, pomoc charytatywną zakonów i parafii krakowskich, a także pomoc udzielaną ludności żydowskiej.
Celem wystawy Krakowski Kościół Katolicki 1939–1945 jest także zachowanie pamięci i popularyzacja wiedzy historycznej na temat losów i roli kościoła krakowskiego w czasie okupacji niemieckiej. Termin losy kościoła nie dotyczy jednakże kościoła tylko w jego strukturze instytucjonalnej, ale zwraca się ku ukazaniu losów jednostek – konkretnych postaci, których godna upamiętnienia postawa zasługuje na upowszechnienie. Wielu obywateli miasta Krakowa właśnie dzięki wartościom chrześcijańskim czerpało siłę do funkcjonowania w tak trudnej rzeczywistości, jaką był okres II wojny światowej. Religia dawała nadzieję i siłę, pomagała wierzyć w zwycięstwo nad wrogiem i w odzyskanie niepodległości. Wiara pomagała też w zachowaniu człowieczeństwa i w obronie godności ludzkiej. Uczestnictwo w nabożeństwach i wspólnych modlitwach dawało poczucie jedności, podnosiło na duchu. Jednocześnie udział w uroczystościach kościelnych był także jedyną możliwą wówczas formą manifestacji narodowej. Ponadto Kościół poprzez organizację i udział w akcjach charytatywnych stanowił też ważne wsparcie materialne w trudnych czasach okupacji.
Kościół Krakowski 1939–1945
Wernisaż: 1 października 2014 roku, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: od 1 października do 28 grudnia 2014 roku
Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie