Do 16 października można oddawać głosy na jedną z siedmiu książek, pretendujących do Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej – pierwszej przewodniczącej jury Angelusa.
W tym roku po raz pierwszy jednej z książek nominowanych do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus przyznana zostanie Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. O tym, która z 7. nominowanych książek otrzyma to wyróżnienie zadecydują czytelnicy za pomocą aplikacji zainstalowanej na stronie głównej Narody Angelus. Aplikacja została już uruchomiona, rozpoczęło się głosowanie i potrwa ono do 16 października.
Lista książek nominowanych do 1. edycji Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej:
- Jelena Czyżowa, Czas kobiet, tłum. Agnieszka Sowińska (Wydawnictwo Czarne); Rosja
- Ołeksandr Irwaneć, Choroba Libenkrafta, tłum. Natalia Bryżko i Natalia Zapór (Biuro Literackie); Ukraina
- Ismail Kadare, Wypadek, tłum. Dorota Horodyska (Świat Książki); Albania
- Wiesław Myśliwski, Ostatnie rozdanie (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak); Polska
- Pavol Rankov, Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej), tłum. Tomasz Grabiński (Książkowe Klimaty); Słowacja
- Martin Šmaus, Dziewczynko, roznieć ogieniek, tłum. Dorota Dobrew (Książkowe Klimaty); Czechy
- Jáchym Topol, Warsztat diabła, tłum. Leszek Engelking (W.A.B.); Czechy
Nagroda Czytelników wraz z pozostałymi nagrodami – Nagrodą Główną i Nagrodą dla Tłumacza – zostanie wręczona podczas uroczystej gali Angelusa, która odbędzie się 18 października we wrocławskim Teatrze Capitol.
Natalia Gorbaniewska (ur. 1936, zm. 2013 r.) – rosyjska poetka, dziennikarka, tłumaczka literatury polskiej. Członek ruchu obrony praw człowieka. Aktywnie uczestniczyła w rosyjskim samizdacie, m.in. jako twórczyni i pierwszy redaktor legendarnej Kroniki Wydarzeń Bieżących. Była jedną z ośmiorga uczestników demonstracji na placu Czerwonym 25 sierpnia 1968 r. przeciw wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Aresztowana w 1969 r., zwolniona w lutym 1972 r., po pobycie w więzieniu śledczym i przymusowym więzieniu psychiatrycznym. Wyemigrowała z ZSRR w 1975 r. Od 1976 r. mieszkała w Paryżu. Pracowała jako dziennikarka w Radiu Swoboda, współpracowała z rosyjskimi pismami emigracyjnymi Kontinient i Russkaja Mysl. Za przekłady literatury polskiej, m.in. Czesława Miłosza, Józefa Mackiewicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, została nagrodzona przez Polski PEN Club (1992). Laureatka nagrody paryskiej „Kultury ” i Nagrody im. Jerzego Giedroycia (2005). Od 1999 r. była członkiem redakcji miesięcznika Nowaja Polsza. W 2006 r. przyjęła polskie obywatelstwo. Zmarła w listopadzie 2013 r.
1. edycja Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej
Głosowanie Czytelników: do 16 października 2014 roku
Wręczenie Nagrody: 18 października 2014 roku
Teatr Capitol we Wrocławiu