24 października w Galerii Labirynt w Lublinie rozpocznie się czterodniowa międzynarodowa konferencja naukowa pt. Sztuka Europy Wschodniej widziana z globalnych perspektyw: przeszłość i teraźniejszość.
Międzynarodowa konferencja naukowa, która odbędzie się w Galerii Labirynt w 2014 roku z udziałem badaczy z Polski, Europy i obu Ameryk będzie poświęcona poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o miejsce sztuki naszej części Europy w skali globalnej. Globalizacja jako proces zwiększania się współzależności państw, gospodarek, społeczeństw i kultur, w ciągu ostatnich lat stała się tematem często poruszanym przez przedstawicieli nauk społeczno-politycznych, ekonomicznych i humanistycznych. Istotne miejsce na mapie tych problemów przypada sztuce, szczególnie wrażliwej na dokonujące się przemiany i dobrze odzwierciedlającej ich charakter. Dlatego do udziału w konferencji zostali zaproszeni specjaliści zajmujący się sztuką i kulturą Europy Środkowo-Wschodniej z ważnych ośrodków badawczych na świecie. Koordynatorem naukowym konferencji jest prof. Piotr Piotrowski, wybitny znawca współczesnej sztuki państw dawnego bloku wschodniego.
Celem konferencji jest podjęcie interdyscyplinarnej dyskusji dotyczącej roli sztuki naszej części Europy widzianej w perspektywie globalnej. Przedmiotem namysłu będą procesy historyczne, dokonujące się na przestrzeni kilku ostatnich stuleci, ale przede wszystkim zmiany zachodzące współcześnie, których skutki dostrzegalne są w zmieniających się kulturze i sztuce. Teoretycznym zapleczem konferencji będą szeroko pojęte studia nad rozmaitymi formami kolonializmu i kolonialności, których kolejne etapy to kultura kolonializmu klasycznego, od architektury kontrreformacji, przez import metropolitalnych instytucji w postaci akademii artystycznych, aż po sztukę awangardy obecną na wszystkich niemal kontynentach. Innym istotnym problemem poruszonym na konferencji będzie neo-kolonializm, czyli z próba narzucenia hegemonii kulturalnej przez supermocarstwa w czasie zimnej wojny.
Diagnoza tych przemian przyczyni się do lepszego zrozumienia naszej tożsamości w skali europejskiej i globalnej, ale także przyczyni się do zintensyfikowania dalszych badań i współpracy w obszarze kultury, nauki i edukacji.
Sztuka Europy Wschodniej widziana z globalnych perspektyw: przeszłość i teraźniejszość
Konferencja odbędzie się w dniach od 24 do 27 października 2014 roku
Galeria Labirynt w Lublinie