Od 10 października we wrocławskiej mia ART GALLERY będzie można oglądać wystawę pt. Tadeusz Kantor. Rysunek – pułapka. Na wystawie zostaną pokazane pierwsze rysunkowe próby Kantora z jego studenckich szkicowników, oraz dzieła z kolejnych okresów jego twórczości aż po ostatnie w pełni dojrzałe i unikalne prace.
O rysunku Kantora pisze Lech Stangret:
…towarzyszył on twórcy od pierwszych chwil artystycznego życia i ujawniał nie tylko całą historię jego działalności, ale potrafił też najpełniej i najtrwalej zachować efemeryczne dzieło. Łącząc różne domeny twórczości pozostał najbardziej jednorodnym polem w przestrzeni jego sztuki. Spuścizna rysunkowa Kantora obejmuje wielką liczbę utworów, na którą składają się m.in.: zapisy idei malarskich i teatralnych, dzienniki z podróży, studia typów i postaci, ilustracje, scenografie, wyznania osobiste, notatki, brudnopisy, manifesty, partytury etc. Temu rodzajowi wypowiedzi artystycznej powierzył też autor rolę przewodnika po swej działalności. Dzięki rysunkowi możemy poznać całą anatomię jego dzieła malarskiego i teatralnego. Egzystując na granicy autonomii i notacji szkic był dla artysty (bardziej niż obraz) …bliższy tej tajemniczej materii, którą nazywamy twórczością.
Wystawie towarzyszą pokazy filmowe oraz spotkanie z Lechem Stangretem – autorem książki Tadeusz Kantor. Rysunek.
Monograficzny katalog rysunków Tadeusza Kantora jest uaktualnioną wersją pracy doktorskiej obronionej przez Lech Stangreta w 2004 roku. Książka składa się z pięciu rozdziałów: Replika i realność spreparowana; Rola rysunku w procesie kreacji automitologii; Kształtowanie się linii i formy rysunków Tadeusza Kantora; Ikonografia i typologia; Miejsce rysunku Tadeusza Kantora w historii sztuki; posłowia oraz obszernego katalogu rysunków.
Pokazy filmów Andrzeja Sapiji od wtorku do soboty w godzinach od godziny 17.00 do 19.00 oraz na indywidualną prośbę w dowolnym czasie w trakcie działania galerii:
- Manekiny Tadeusza Kantora – impresja filmowa o malarstwie, obiektach plastycznych i teatrze Tadeusza Kantora. Zrealizowana w 1983 roku przez Andrzeja Sapiję.
- Gdzie są niegdysiejsze śniegi… – film zrealizowany w 1984 roku przez Andrzeja Sapiję podczas warszawskich pokazów w Klubie Studenckim Stodoła. Zapis cricotage’u, krótkiego spektaklu Teatru Cricot 2 powstałego pomiędzy spektaklami Umarła klasa a Wielopole, Wielopole. Jego premiera odbyła się w 1979 roku z Palazzo delle Espozisioni w Rzymie.
- Istnieje tylko to, co się widzi – film zrealizowany w 1992 roku. Tytuł filmu to podpis pod jednym z rysunków Tadeusza Kantora. Z kilkuset rysunków i fragmentów prywatnego dziennika powstała opowieść o życiu – wędrówce wielkiego artysty.
Organizator wystawy: mia ART GALLERY, Fundacja All That Art!
Tadeusz Kantor. Rysunek-pułapka
Wernisaż i prezentacja książki: 10 października 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 25 października 2014 roku
mia ART GALLERY
ul. Czysta 4
Wrocław