15 października w Muzeum Plakatu w Wilanowie została otwarta ekspozycja poświęcona twórczości Andrzeja Wajdy. W otwarciu – po raz pierwszy – uczestniczył sam Andrzej Wajda, któremu towarzyszyła Krystyna Zachwatowicz.
To już trzecia, po wiosennej prezentacji w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Miasta Gdyni (w ramach 39. Gdynia Festiwalu Filmowego) odsłona wystawy.
W wernisażu w Wilanowie uczestniczyli ludzie ze świata sztuki, współpracownicy artysty, przyjaciele i znajomi, m.in. Agnieszka Morawińska, Andrzej Pągowski, Maciej Buszewicz, Lech Majewski, Ryszard Kajzer, Leszek Szurkowski, a także Michał Kwieciński, Grzegorz Molewski i Zbigniew Wichłacz.
Wystawę otwierali Mariusz Knorowski, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie i Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi, które przygotowało ekspozycję.
Ta wystawa mówi o tym, jak dalece i jak szybko polskie kino wyszło na świat. Polskie plakaty, jak to widać wyraźnie, były wzorem dla tych, którzy realizowali plakaty w dalekich krajach, do których nasze filmy dotarły. Plakaty, które tu widzę, są dla mnie ogromną radością. Zastanawiam się teraz, czy moje filmy na to zasłużyły – tak podczas wernisażu wystawy przemawiał Andrzej Wajda.
Pierwsze dni wystawy Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym w Muzeum Plakatu to także okazja do obejrzenia statuetki Oscara – nagrody przyznanej reżyserowi przez Amerykańską Akademię Filmową w 2000 r. za całokształt twórczości. Aby go obejrzeć, trzeba się spieszyć – Oscar będzie prezentowany tylko do 19 października.
Wystawa Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym
Wernisaż: 15 października 2014 roku
Wystawa czynna do 16 stycznia 2015 roku
Muzeum Plakatu
Wilanów