Boska Komedia to prestiżowy festiwal teatralny prezentujący zagranicznym jurorom, kuratorom i dziennikarzom polski teatr, jego aktualny puls, główne linie narracyjne i formalne. Jego siódma edycja trwać będzie od 5 do 13 grudnia.
W tym roku obok mocnego autorskiego eksperymentu pojawią się spektakle zrealizowane sprawdzonymi środkami, co odzwierciedla główną dyskusję, a nawet spór o kierunkach rozwoju polskiego teatru.
Program tegorocznego festiwalu nie jest wyrazem kompromisu między tymi dwoma, często wykluczającymi się stylami w teatrze. Wręcz przeciwnie, pragniemy zaaranżować warunki do wyjątkowego spotkania, wymiany myśli i doświadczeń, która zapewne nie miałaby szansy wydarzyć się gdzie indziej. Bardziej od pola walki, chcemy stworzyć przestrzeń dla teatralnego przymierza, świadomej i niepozbawionej szacunku konfrontacji – zapowiada tegoroczną edycję Bartosz Szydłowski, główny selekcjoner festiwalu i jego dyrektor artystyczny.
Najbardziej emocjonującą częścią festiwalu jest Polski Konkurs Inferno, w którym zaprezentowanych zostanie piętnaście spektakli ostatniego sezonu. Laureaci zostaną wyłonieni przez międzynarodowe jury, które przyzna Krakowskie Nagrody Teatralne, główna nagroda w wysokości 50 tys. złotych, ufundowana przez prezydenta Krakowa – Jacka Majchrowskiego, zasili budżet teatru będącego producentem zwycięskiego spektaklu. Nagrody indywidualne dla twórców ufundowała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Małgorzata Omilanowska.
W tegorocznym konkursie zobaczymy przedstawienia wyprodukowane przez teatry w: Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Legnicy, Poznaniu, Kielcach i Krakowie.
- Teatr KTO, Chór sierot | reż. Jerzy Zoń
- TR Warszawa, Druga Kobieta | reż. Grzegorz Jarzyna
- Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza, Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku | reż. Agnieszka Glińska
- Teatr Nowy w Poznaniu, Dziady | reż. Radek Rychcik
- Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatr IMKA w Warszawie, Klątwa, odcinki z czasów Beznadziei | reż. Monika Strzępka
- Teatr Polski we Wrocławiu, Kronos | reż. Krzysztof Garbaczewski
- netTheatre, The Hideout/Kryjówka | reż. Paweł Passini
- Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Paradiso | reż. Michał Borczuch
- Teatr Groteska, Przemiany | reż. Adolf Weltschek, Malgorzata Zwolińska
- Teatr Bagatela im. T. Boya- Żeleńskiego, Tato | reż. Małgorzata Bogajewska
- Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Towiańczycy, królowie chmur | reż. Wiktor Rubin
- Teatr Polski we Wrocławiu, Wycinka. Holzfällen | reż. Krystian Lupa
- Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Droga Śliska od traw… | reż. Paweł Wolak, Katarzyna Dworak
- Capella Cracoviensis, Karaoke sakralne. Mozart Requiem | reż. Cezary Tomaszewski
- Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Jakiś i Pupcze | reż. Piotr Szczerski
Inferno to bez wątpienia najważniejsza część festiwalu. Chcemy pokazać światu, że na polskich scenach obecny jest mocny dialog międzypokoleniowy, że teatr jest ważnym miejscem ogniskującym społeczne nastroje, ale przede wszystkim miejscem wolności artystycznej i szansy rozwoju talentów. Nasi zagraniczni goście wyjeżdżali zachwyceni tą panoramą teatru ryzyka i wolności, nieskrępowanych marzeń, ambicji i odwagi, mam nadzieję, że i w tym roku nasz polski głos sceniczny uwiedzie tak jury, jak i festiwalową publiczność.
Bartosz Szydłowski
W tym roku konkursowe spektakle ogniskują się wokół dwóch, pozornie zupełnie odmiennych tendencji. Z jednej strony zobaczymy więc teatr radykalnego eksperymentu, silny teatr autorski wciąż poszukujący nowatorskich środków wyrazu. Z drugiej zaś dobrze, a czasami zachwycająco zrealizowany teatr narracyjny.
Ogłoszenie wyników konkursu Inferno nastąpi w czasie wieczornej gali 13 grudnia 2014 roku.
Nowością tegorocznej edycji jest sekcja Kiedy przyjdą podpalić dom, ten, w którym mieszkasz, część festiwalowego cyklu o nazwie Purgatrio. Do interpretacji hasła, będącego początkiem znanego wiersza Władysława Broniewskiego zaproszeni zostali artyści teatru Maja Kleczewska, Radek Rychcik, Yana Ross i Michał Kotański, którzy zmierzą się ze współczesnymi lękami i zagrożeniami. Gdzie obecnie jest ulokowany nasz największy wróg, czy jest to wróg wewnętrzny – zbudowany z negatywnych emocji, czy bardziej boimy się wroga zewnętrznego, zmilitaryzowanego?
W tym cyklu zobaczymy trzy premierowe spektakle, których współproducentem jest festiwal Boska Komedia: Szczury w reżyserii Mai Kleczewskiej( Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera/ Festiwal Boska Komedia), Balladynę Radka Rychcika (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie/ Festiwal Boska Komedia/ Teatr Łaźnia Nowa) i Koncert życzeń w reżyserii Yany Ross z Danutą Stenką w roli głównej (Teatr Łaźnia Nowa/ TR Warszawa/ Festiwal Boska Komedia) oraz premierę Mefisto w reżyserii Michała Kotańskiego (Teatr Bagatela).
W Purgatrio natomiast zobaczymy cztery spektakle, w rozmaity sposób próbujące budować dialog z publicznością: Twardy gnat, martwy świat Evy Rysovej z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczyną Igi Gańczarczyk (Teatr Łaźnia Nowa), Człapówki-Zakopane w reżyserii Andrzeja Dziuka z Teatru Stanisława I. Witkiewicza z Zakopanego oraz reżyserski debiut Jacka Poniedziałka Szklaną Menażerię wyprodukowany przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Festiwal nie obędzie się oczywiście bez wydarzeń towarzyszących, spotkań z twórcami i aktorami. Międzynarodowe gremium spotka się, żeby porozmawiać o roli festiwali oraz kierunkach rozwoju teatru. Czeka nas także kolejna odsłona Teatru od Boskiej Kuchni, gdzie w trakcie gotowania będziemy mieli okazję porozmawiać z najwybitniejszymi artystami współczesnego, polskiego teatru.
Podobnie jak w roku ubiegłym, festiwalowe Paradiso stanie się przestrzenią zarezerwowaną dla młodych talentów. W sekcji zobaczymy trzy spektakle z krakowskiej PWST: Murzyni w reżyserii Pawła Świątka, Blue room w reżyserii Agnieszki Glińskiej i Dyplom z Kosmosu w reżyserii Ewy Kaim.
7. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia
Od 5 do 13 grudnia 2014 roku
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Kraków