CSW Znaki Czasu w Toruniu zaprasza na otwarcie wystawy poplenerowej, podsumowującej tegoroczne edycje projektów Obserwatorium miejskie oraz PRZEprojekt, które odbędzie się 14 listopada. Zostaną zaprezentowane prace młodych polskich artystów, zaproszonych latem tego roku do Torunia przez Fundację smacznego! na plener, który miał być eksperymentalnym remakiem PRL-owskiego zrywu artystycznego organizowanego w 1971 r. z okazji 500 urodzin Mikołaja Kopernika.
W 1971 roku artyści biorący udział w Ogólnopolskim Plenerze Rzeźbiarskim stworzyli projekt pomników i form przestrzennych, prezentowanych jako Propozycje dla Torunia w tutejszym BWA – w 2014 r. artyści stworzyli projekty dedykowane przestrzeni miejskiej, które na nowo definiują oblicze naszego miasta.
Latem 1971 roku, w związku ze zbliżająca się wówczas rocznicą 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, w Toruniu zorganizowano Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski. Celem spotkania było stworzenie projektów pomników, rzeźb i instalacji uświetniających obchody Wielkiego Jubileuszu Kopernikańskiego. W plenerze trwającym od 27 do 31 lipca 1971 roku, udział wzięło ponad dwudziestu rzeźbiarzy. Owocem ich pobytu i działań w mieście stały się 32 projekty prezentowane na wystawie Propozycje dla Torunia w toruńskim BWA w grudniu 1971, z których w następnym roku wybrano dwa i przeznaczono do realizacji.
Latem 2014 roku postanowiono powtórzyć sytuację sprzed czterdziestu lat. Artyści z całej Polski, zaproszeni przez Fundację smacznego!, razem z artystami działającymi w Centrum Sztuki Współczesnej w grupie PRZEprojekt ponownie podjęli refleksję nad sztuką w przestrzeni Torunia. Inicjatywa zakładała przypomnienie zapomnianej dziś części artystycznej historii regionu, a także stworzenie nowych projektów dla miasta. W Toruniu, gdzie szeroko dyskutowany jest dziś problem zagospodarowania przestrzeni publicznej, głos oddany młodym artystom wybrzmiał szczególnie interesująco.
Poplenerowa wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej prezentuje różnorodne postawy artystów wobec miasta. Przypomnienie i analiza dokonań poprzedniego pokolenia twórców poprzez powtórzenie pleneru z udziałem artystów współczesnych, zaowocowało propozycjami nowych realizacji. Prezentowane prace opowiadają zarówno o historii miasta, odwołują się do jego tradycji, lecz także komentują teraźniejszość i analizują aktualne problemy. Na wystawę składa się dokumentacja plenerowych działań oraz projekty dla których sierpniowe spotkanie z miastem stanowiło jedynie punkt wyjścia. Ekspozycję dopełnia pokaz projektów z 1971 roku.
Propozycje dla Torunia 2014. Wystawa poplenerowa stanowi podsumowanie tegorocznych edycji projektów Obserwatorium miejskie oraz PRZEprojekt.
Kuratorzy: Marta Kołacz, Cezary Lisowski, Piotr Lisowski
Współpraca: Maria Niemyjska
Artyści: Veronika Barankova, Krystian Truth Czaplicki, Karolina Freino, Dorota Hadrian, Szymon Kobylarz, Magdalena Kosek, Julia Lubiejewska, Bogna Morawska, Mariusz Pacek, Agata Polny, Katarzyna Stępień, Łukasz Surowiec, Alicja Szukuć, Małgorzata Szymankiewicz, Adam Witkowski
Propozycje dla Torunia 2014. Wystawa poplenerowa
Wernisaż: 14 listopada 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 30 listopada 2014 roku
CSW Znaki Czasu w Toruniu