25 listopada w krakowskim Bunkrze Sztuki odbędzie się spotkanie z Joanną Ostrowską pt. Marginesy. Wykład będzie komentarzem do koncepcji wystawy Kałasznikow – próbą ponownego (wizualnego i historycznego) rozbrojenia zjawiska nacjonalizmu.
Ofiary reżimu nazistowskiego były prześladowane nie tylko ze względu na tożsamość narodową/etniczną. Niektóre mniejszości nie miały prawa znaleźć się w wyobrażonej nazistowskiej wspólnocie narodowej ze względu na swoją seksualną, ideologiczną, religijną, genderową czy klasową inność/obcość. Społeczeństwo niemieckie w okresie III Rzeszy miało stanowić wspólnotę homogeniczną – zbiorowość jednakowych, w którym wszelkie rzekome odstępstwa od normy były surowo karane.
Ku czci narodowych symboli i mitologii pielęgnowano nazistowski etos (za: Ivan Colovic), który również na poziomie dziedziczenia (eugenika) miał decydować o przynależności do grona pełnoprawnych obywateli.
Joanna Ostrowska zajmujące się doświadczeniami grup wykluczonych w trakcie II Wojny Światowej. Wykład Marginesy będzie próbą powrotu do nazistowskich koncepcji wykluczenia, które w większości przypadków nadal swobodnie funkcjonują (m.in. zjawisko zapomnianych ofiar nazizmu) i komentarzem do koncepcji wystawy .
Wydarzenie w ramach projektu Doświadczanie sztuki. Edukacja kulturalna w Bunkrze.
Joanna Ostrowska, Marginesy
Wydarzenie towarzyszące do wystawy Kałasznikow
Spotkanie odbędzie się 25 listopada 2014 roku o godzinie 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
Kraków