28 listopada literaturoznawca, Stefan Chwin będzie główną postacią spotkania w Ratuszu Staromiejskim Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Związane jest to z przyznaniem pisarzowi Naukowej Nagrody Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2013. Prowadząca Krystyna Chwin zabierze Państwa w piękną podróż w obrazach po życiu Stefana Chwina oraz wydarzeniach z niezwykłej historii rodziny Chwinów. Pokazane zostaną nigdy nie publikowane fotografie, rysunki i rękopisy. Uroczystość uświetni słowem o Laureacie prof. dr hab. Andrzej Ceynowa, Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, a prof. Stefan Chwin wygłosi Krótki wykład o Miłoszu, Szymborskiej i Darwinie.
Stefan Chwin – urodzony w 1949 roku w Gdańsku prozaik, eseista, historyk i krytyk literatury. Autor kilkunastu powieści, w tym Hanemanna (1995) – przetłumaczonej na kilkanaście języków, za którą w 1995 roku otrzymał Paszport Polityki. Do jego najważniejszych publikacji krytycznych i literaturoznawczych należą: Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni ( 2010), Samobójstwo i grzech istnienia (2013) czy Miłosz. Interpretacje i świadectwa ( 2012). Jako powieściopisarz zadebiutował powieścią fantastyczną Ludzie-skorpiony (1984) opublikowaną pod pseudonimem Max Lars. Stefan Chwin jest laureatem wielu nagród, zarówno za twórczość naukową (m. in. Nagroda im. Heweliusza, indywidualna Nagroda Ministra Edukacji), jak i literacką (m. in. jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich, nagrody im. Andreasa Gryphiusa (1999) oraz nagrody im. Ericha Brosta (1997), a także kilkunastu prestiżowych wyróżnień krajowych. Książki, artykuły i eseje Stefana Chwina ukazywały się w Niemczech, Austrii, Anglii, Irlandii, Włoszech, Czechach, Danii, Francji, Szwecji, Słowenii, Serbii, na Ukrainie, Litwie, Węgrzech, w Rumunii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Japonii, Szwajcarii, w Rosji, Meksyku, Kanadzie, Meksyku i w USA.
Stefan Chwin – spotkanie
28 listopada, godz. 18.00
Ratusz Staromiejski, Nadbałtyckie Centrum Kultury
Gdańsk