Od 5 grudnia w gdańskim Ratuszu Staromiejskim będzie można oglądać wystawę prac Alicji Grucy pt. Think Flamingo. Ekspozycja organizowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury jest wypadkową blisko ćwierćwiecza doświadczeń malarskich i scenograficznych artystki.
Kostium, obiekt i dźwięk są składowymi unikatowego wydarzenia artystycznego. Nie trzeba rozpoznawać wszystkich odnośników do własnej twórczości i wybranych zdarzeń ze świata sztuki, które Ala Gruca zawarła w poszczególnych dziełach, by odebrać przekaz autorki. Jej zachwyt nad przewrotnością piękna, perfekcyjne cyzelowanie korelacji kostiumu i kreowanej postaci w każdym z obiektów czyni je pełnymi, daje im ludzki wymiar, niespotykany, a bliski. Przewrotne, podszyte punkiem i kampem poczucie humoru jest jednym ze znaków rozpoznawczych jej twórczości. Dla tych, którzy bliżej znają Alę wiedzą, że bezkompromisowość jej wypowiedzi nie tylko artystycznych ubrana jest zawsze w potęgę szczerości. Dla niewtajemniczonych daje to posmak naiwności, ale nic bardziej mylnego.
Gruca potrafi drapieżnie walczyć o pełnię artystycznej wypowiedzi. Z taką samą atencją do wizji i detalu ubiera swoje sceniczne postaci, telewizyjnych celebrytów, czy dzieci na Halloweenową maskaradę. Dla niej kostium i człowiek, lub obiekt stanowią jedność. Jej postaci są trans kulturowe, równie entuzjastycznie i z zachwytem odbierane na tirze Berlińskiej Love Parade, jak na wielkiej plenerowej scenie placu Arcos da Lapa w Rio de Janeiro, czy Europa Stage na Szanghajskim Expo.
Wyróżniona za sopockie pastele, nagrodzona przez Marszałka Pomorskiego za kostiumy do spektaklu Życie jest snem, Laureatka Sopockiej Muzy i Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Matka Ziemowita , Klementyny i Sfinksa – Alicja Gruca
Alicja Gruca-Florczak – malarka, scenografka, kreatorka instalacji i obiektów plastycznych, setek unikatowych kreacji kostiumowych, cyklu 7 kunsztownych ornatów dla Kościoła Św. Jana w Gdańsku. Członkini Transgatunkowego Teatru Sfinks. Jest autorką cyklu Sopockich Pasteli – laureatką Biennale Pasteli w Nowym Sączu.
Pomysłodawczyni i kuratorka cyklu wystaw Muzeum Osobliwości: Muzeum Osobliwości Vol 1,2,3 w Galerii Fundacji Sfinks Sopot, Muzeum Osobliwości Vol.4 – Centrum Świętego Jana w Gdańsku – oraz Muzeum Osobliwości Vol.5 w Sopocie – dawna willa Bergera – 2013 roku. Swoją sztukę prezentowała w USA, Brazylii, Chinach, Niemczech, Litwie, Łotwie oraz Polsce. Wraz z Robertem Florczakiem stworzyli, odbudowali i prowadzili sopockiego Sfinksa, klub i galerię znaną w całym kraju, oraz poza jego granicami. Sfinks – przestrzeń artystyczna w której zorganizowali wiele wystaw, bali artystycznych, performansów. Wielokrotnie nagradzani za działalność klubową oraz artystyczną m.in.: Nagroda Wojewody Gdańskiego za Najwybitniejsze Wydarzenie w Dziedzinie Plastyki, Gryf Pomorski od Marszałka Województwa Pomorskiego.
Autorka kostiumów oraz lalek do spektakli w teatrach Gdyni, Gdańska, Lublina, Warszawy, Grudziądza i Kalisza. Spektakle były wielokrotnie nagradzane, m.in.: Sen Nocy Letniej Szekspira – nagroda publiczności – Grudziądz 2001 r.
Alicja Gruca-Florczak, Think Flamingo
Wernisaż: 5 grudnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 7 stycznia 2015 roku
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Ratusz Staromiejski w Gdańsku