Od 10 grudnia do 1 lutego w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę związaną z konkursem na Najpiękniejszą Szopkę Betlejemską.
Szopki ceramiczne, szklane, papierowe, zrobione z makaronu, muszelek, suszonych liści i owoców oraz wielu innych materiałów można będzie oglądać we wrocławskim Muzeum Etnograficznym. Prace wykonane zostały przez uczestników XXII Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście.
W tym roku na konkurs napłynęło prawie 100 prac ze szkół i domów kultury z całego Dolnego Śląska.
Szopki, które otrzymaliśmy są wyjątkowo piękne. Wykonane zostały z najróżniejszych materiałów, głównie ekologicznych. Sporo jest figurek uszytych lub ubranych w specjalnie szyte ubranka. Tym razem młodzi autorzy starali się również pokazać uczucia, jakimi darzy się Święta Rodzina, a szczególnie przedstawić miłość matki do dziecka.
Klara Kołakowska, organizatorka konkursu
Zwykle wykonanie szopki zajmuje ok. 2 miesięcy, wśród pokazywanych na wystawie są również takie, które przygotowywane były znacznie dłużej. Czasami dzieciom pomagają rodzice lub dziadkowie, co w tym wypadku jest mile widziane, bo Boże Narodzenie to rodzinne święta. Wśród uczestników tegorocznej edycji konkursu znalazły się dzieci osób, które kilkanaście lat temu brały udział w tym wydarzeniu.
Wystawianie szopek jest zwyczajem zakorzenionym w tradycji Bożego Narodzenia. Pomysł przedstawiania scen z narodzin Chrystusa powstał w średniowiecznej Italii w XIII w. Spopularyzował go św. Franciszek, wprowadzając do szopki betlejemskiej, prócz wyobrażeń Świętej Rodziny, także woła i osła, obecnie nierozerwalnie kojarzących się ze stajenką. Do Polski zwyczaj ten przywędrował z franciszkanami, którzy wystawiali w kościołach jasełka. Tradycja budowy szopek przetrwała do dziś, czego przykładem jest prezentowana wystawa, ukazująca dziecięce interpretacje tego tematu.
XXII Wojewódzki Konkurs Rzeźbiarski Najpiękniejsza Szopka Betlejemska 2014 – wystawa pokonkursowa
10 grudnia 2014 – 1 lutego 2015
17 grudnia 2014 roku, godz. 12.00 – wernisaż i ogłoszenie wyników konkursu
Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Narodowego
Wrocław