16 grudnia w Muzeum Narodowym w Szczecinie odbędzie się wykład dr hab. prof. US Agnieszki Chlebowskiej Życie codzienne kobiet w Szczecinie w latach pierwszej wojny światowej w ramach cyklu Środy z historią Szczecina (wyjątkowo we wtorek).
Perspektywa kobieca rzadko towarzyszy narracji historycznej poświęconej pierwszej wojnie światowej. Tym bardziej trudno jej szukać w niezwykle skąpych badaniach nad historią Pomorza Zachodniego tego okresu. Podczas grudniowego spotkania w ramach cyklu Środy z historią Szczecina dr hab. prof. US Agnieszka Chlebowska z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych przedstawi sytuację kobiet w wojennym Szczecinie na tle głównych problemów życia codziennego w mieście.
Na życie codzienne w Szczecinie w latach pierwszej wojny światowej, podobnie jak i w innych miastach niemieckich, miała wpływ pogarszająca się sytuacja wewnętrzna, między innymi problemy aprowizacyjne. Zmaganie się z takimi realiami spadło przede wszystkim na barki kobiet, które musiały nauczyć się żyć w nowej, wojennej rzeczywistości. Pozbawione wsparcia walczących na froncie mężów i ojców, często też opłakujące poległych bliskich, musiały sprostać wielu nowym obowiązkom, w tym zatroszczyć się o środki na utrzymanie. Dla kobiet wywodzących się z mieszczaństwa stanowiło to zupełnie nowe doświadczenie. Coraz większa aktywność w sferze publicznej łączyła się nie tylko z zastępowaniem na różnych stanowiskach powołanych do wojska mężczyzn, ale także z pracą w stowarzyszeniach kobiecych. Te ostatnie w Szczecinie – tak jak i w innych ośrodkach – połączyły się na wzór Berlina w organizację pod nazwą Narodowa Służba Kobiet (Nationale Frauendienst). Podejmowała ona wielopłaszczyznową działalność w ramach tzw. frontu wewnętrznego.
Przed wykładem będzie można obejrzeć wystawę Postscriptum 1914: Wojna / Krieg.
Życie codzienne kobiet w Szczecinie w latach pierwszej wojny światowej
16 grudnia 2014 roku, godz. 17.00
Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie