Żory, położone niedaleko Katowic, wzbogaciły się w grudniu o nowy obiekt kulturalno-oświatowy: Muzeum Ognia. Autorami projektu są OVO Grąbczewscy Architekci.
Muzeum Ognia to budynek, który wpasowuje się w etymologię nazwy miasta. Z ogniem powiązana jest również historia samej miejscowości, nękanej na przestrzeni wieków przez liczne pożary – najtragiczniejszy z nich miał miejsce 11 maja 1702 roku, kiedy to zginęła połowa mieszkańców miasta.
Żorskie Muzeum Ognia to miejsce, w którym interaktywna ekspozycja obiektu umożliwia odwiedzającym naukę poprzez zabawę. W muzeum tym, w prosty i atrakcyjny sposób, zakorzeniane w świadomości zwiedzających są dzieje miasta Żory oraz wiedza na temat ognia i energii od czasów prehistorii do współczesności, z elementami przyszłościowymi. Wystawa muzeum zaprojektowana jest w sposób umożliwiający samodzielne zapoznawanie się z ekspozycją, a rolą obsługi jest jedynie nadzór i pomoc odwiedzającym.
Na ekspozycję Muzeum Ognia składają się elementy wystroju scenograficznego, takie jak aranżacja prehistorycznej jaskini, plansze prezentacyjne zawierające treści tekstowe, fotografie i schematy oraz bogata warstwa multimedialna, złożona z wielkoformatowych projekcji wideo, interaktywnych aplikacji zawartych w ekranach dotykowych, a nawet – interaktywnej zabawy ogniem. Dodatkową część ekspozycji tworzą zadania i pytania, niezbędne zwiedzającym do późniejszego wypełnienia testu wiedzy.
Projekt budynku stawiał różne wyzwania wykonawcze: nieregularny kształt i brak kątów prostych w budynku stanowiły wyzwanie. Ponadto, we wnętrzu zaprojektowano wiele niestandardowych rozwiązań – połamane sufity napinane, miedziana bryła recepcji, łamane schody główne, ciekawe pod względem konstrukcyjnym – opowiada spółka Voyage.
Największe wyzwanie stanowiła jednakże miedziana fasada budynku: Zespół, składający się z architektów, firmy zajmującej się panelami elewacyjnymi, wykonawców, inwestora oraz rzeczoznawcy do spraw przeciwpożarowych wybrał zastosowanie na elewację ocieploną wełną mineralną sklejki wodoodpornej zabezpieczonej lakierem ogniochronnym, folii trudno zapalnej lub niepalnej. Elewację tworzą panele o szerokości 50 cm, ułożone pod różnymi kątami, wykonane z lakierowanej blachy miedzianej. Dzięki zastosowaniu bezbarwnego lakieru HDP primer fluor polimer top coating elewacje miedziane nie będą patynować, przez lata zachowując miedziany blask.
Bryła budynku stanowi autorską interpretację ognia – budynek-płomień. Trzy, niezależnie przepływające obok siebie ściany, pokryte miedzią, mogą przywodzić skojarzenia z drżącymi płomieniami. Dach jest płaski, ściany nośne wykonane są z betonu architektonicznego, a strop i stropodach z płyt 2-K, opartych na belkach stalowych (dwuteowniki HEB).
Jednopiętrowy budynek zostanie wykorzystany nie tylko na interaktywną wystawę zlokalizowaną w piwnicach obiektu, obejmującą powierzchnię 393,97 metrów kwadratowych, ale także na prestiżowe spotkania i konferencje biznesowe, profesjonalne seminaria i warsztaty, które będą miały miejsce na parterze w sali konferencyjnej. Powierzchnia użytkowa parteru wynosi prawie 250 metrów kwadratowych.
Muzeum Ognia w Żorach
OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic
Otwarcie: 4 grudnia 2014 roku